Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

  • Diskuse
  •  » Právní
  •  » byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

#1 13. 4. 2014 13:38

kamenik
♥♥-----
Registrovaný: 12. 1. 2012
Příspěvky: 70

byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Jde o byt v OV,
ve kterém pro budoucího nájemníka:

- dávám mu nájemní smlouvu na 1 rok, s tím že ten rok zaplatí dopředu určitou částku (na energie nehledíme)

- ale co když mu NEdám náj.sml., jen mu podepíši převzetí peněz z důvodu zápisu jeho osoby do Katastru jako Věcné břemeno na 1 rok, že může byt užívat.


Nájemníkovi je to jedno.


Prosím o info, co koho zde napadne. Děkuji a zdravím všechny.
K.

Není tady

 

#2 13. 4. 2014 15:35

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Nelogičnost dvou věcí.
V čem bude přínos zápisu do KN?
Jak může KN zapsat VB nájmu bez NS?

Není tady

 

#3 13. 4. 2014 15:42

kamenik
♥♥-----
Registrovaný: 12. 1. 2012
Příspěvky: 70

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Wikina napsal(a):

Nelogičnost dvou věcí.
V čem bude přínos zápisu do KN?
Jak může KN zapsat VB nájmu bez NS?

ano, i toto jsou otázky na ktré se tu doufám najde odpověď

Není tady

 

#4 13. 4. 2014 15:48

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Ale na otázku proč chceš zapisovat nájem do KN musíš vědět odpoveď ty, ne? Nájemci je to , píšeš, jedno. Smysl by to mohlo mít, v určitém smyslu, jen pro něj.
A u bytů, pokud vím, je NS v písemné formě stále platná.

Není tady

 

#5 13. 4. 2014 17:24

kamenik
♥♥-----
Registrovaný: 12. 1. 2012
Příspěvky: 70

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Wikina napsal(a):

Ale na otázku proč chceš zapisovat nájem do KN musíš vědět odpoveď ty, ne? Nájemci je to , píšeš, jedno. Smysl by to mohlo mít, v určitém smyslu, jen pro něj.
A u bytů, pokud vím, je NS v písemné formě stále platná.

dle Vás je tedy jisté že pro zápis VB do Katastru
tu NS potřebuji? (viz: " - ale co když mu NEdám náj.sml. ..")

Upravil(a) kamenik (13. 4. 2014 17:28)

Není tady

 

#6 13. 4. 2014 17:40

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Na katastr to půjde Vkladem, takže přílohou nějakou smlouvu dát musíte. Musí-li to být přímo Nájemní sml, to nevím. Já to ještě nedělala, protože to není nikomu k ničemu. Ale logicky, pokud budu chtít , aby KN můj návrh na vklad vložil, tak mu informace musím nabídnout a na návrh  napsat co vlastně  přesně chci. Takže logicky je budu muset informovat náležitostmi NS. Možná, že vezmou sml, která se bude jmenovat jinak, ale podstata je pořád stejná kdo, kdy, kde, co, jak. Vycházím také z toho, že u nájmu bytů musí být NS písemná.

Nebo to myslíte tak, že nějakou sml dáte na katastr a jemu do ruky nic?

Není tady

 

#7 13. 4. 2014 19:02

kamenik
♥♥-----
Registrovaný: 12. 1. 2012
Příspěvky: 70

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Wikina napsal(a):

Na katastr to půjde Vkladem, takže přílohou nějakou smlouvu dát musíte. Musí-li to být přímo Nájemní sml, to nevím. Já to ještě nedělala, protože to není nikomu k ničemu. Ale logicky, pokud budu chtít , aby KN můj návrh na vklad vložil, tak mu informace musím nabídnout a na návrh  napsat co vlastně  přesně chci. Takže logicky je budu muset informovat náležitostmi NS. Možná, že vezmou sml, která se bude jmenovat jinak, ale podstata je pořád stejná kdo, kdy, kde, co, jak. Vycházím také z toho, že u nájmu bytů musí být NS písemná.

Nebo to myslíte tak, že nějakou sml dáte na katastr a jemu do ruky nic?

A co kdybych nájemníkovi třeba dlužil 100tis., řekl mu: můžete si to u mne odbydlet, tady vám dávám na Katastr VB, to je důkaz že Vás nevyhodím a že od dne x do dne y, jste si ty peníze u mne odbydlel.

Není tady

 

#8 13. 4. 2014 22:58

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9643

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Já jsem se ještě nikdy nesetkala s tím, že by bylo možno zřídit věcné břemeno na dobu určitou, v tomto případě pouze na jeden rok. Vždycky to bylo "věcné břemeno s právem doživotního užívání" a obávám se, že nᚠprávní řád pojem "věcné břemeno na dobu určitou" vůbec nezná vissla


"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

 

#9 14. 4. 2014 8:05

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12610

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

U nás nikdo pro nájemníky nedává vklad na katastr. Jen dělají klasickou nájemní smlouvu a nájemníka přihlásí ke službám. Vklad na katastr něco stojí a výmaz pak také. Teoreticky by se mohlo dát zástavní právo, když zaplatí předem nájem - na tuto částku.


Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

 

#10 14. 4. 2014 8:41

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Věcné břemeno (dle nového OZ služebnost užívání) se musí zřídit smlouvou a tato smlouva se vkládá do katastru nemovitostí. Zřídit se podle mě může i na dobu určitou a za úplatu, ale po jeho zániku se zas musí nechat z katastru nemovitostí vymazat. Samozřejmě byt, k němuž se věcné břemeno zřizuje, musí být ve vlastnictví zřizovatele.
Podle mě je rozhodně lepší a jednodušší uzavřít normální nájemní smlouvu, která se do katastru sice zapsat nedá, zato si můžete dohodnout výpovědní lhůtu a pokud je potřeba, nájem může skončit po vypršení výpovědi. Nevím, proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.

Není tady

 

#11 14. 4. 2014 11:29

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Ivana napsal(a):

Věcné břemeno (dle nového OZ služebnost užívání) se musí zřídit smlouvou a tato smlouva se vkládá do katastru nemovitostí. Zřídit se podle mě může i na dobu určitou a za úplatu, ale po jeho zániku se zas musí nechat z katastru nemovitostí vymazat. Samozřejmě byt, k němuž se věcné břemeno zřizuje, musí být ve vlastnictví zřizovatele.
Podle mě je rozhodně lepší a jednodušší uzavřít normální nájemní smlouvu, která se do katastru sice zapsat nedá, zato si můžete dohodnout výpovědní lhůtu a pokud je potřeba, nájem může skončit po vypršení výpovědi. Nevím, proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.

Ivo, prosím tě, když přikládám k návrhu na vklad i NS, tak bude KN vyžadovat i tu "smlouvu" o které píšeš? O jakou přesně smlouvu se jedná? Prostě "sml o zápisu vb "?

Není tady

 

#12 14. 4. 2014 12:03

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Wikina napsal(a):

Ivana napsal(a):

Věcné břemeno (dle nového OZ služebnost užívání) se musí zřídit smlouvou a tato smlouva se vkládá do katastru nemovitostí. Zřídit se podle mě může i na dobu určitou a za úplatu, ale po jeho zániku se zas musí nechat z katastru nemovitostí vymazat. Samozřejmě byt, k němuž se věcné břemeno zřizuje, musí být ve vlastnictví zřizovatele.
Podle mě je rozhodně lepší a jednodušší uzavřít normální nájemní smlouvu, která se do katastru sice zapsat nedá, zato si můžete dohodnout výpovědní lhůtu a pokud je potřeba, nájem může skončit po vypršení výpovědi. Nevím, proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.

Ivo, prosím tě, když přikládám k návrhu na vklad i NS, tak bude KN vyžadovat i tu "smlouvu" o které píšeš? O jakou přesně smlouvu se jedná? Prostě "sml o zápisu vb "?

Smlouvu o zřřízení věcného břemene. Ná jemní smlouvu na co? Pokud byt nemᚠve vlastnictví, ale jen v nájmu, tak nemůžeš zřídit věcné břemeno, to může jen vlastník.

Není tady

 

#13 14. 4. 2014 12:38

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

kamenik napsal(a):

Wikina napsal(a):

Na katastr to půjde Vkladem, takže přílohou nějakou smlouvu dát musíte. Musí-li to být přímo Nájemní sml, to nevím. Já to ještě nedělala, protože to není nikomu k ničemu. Ale logicky, pokud budu chtít , aby KN můj návrh na vklad vložil, tak mu informace musím nabídnout a na návrh  napsat co vlastně  přesně chci. Takže logicky je budu muset informovat náležitostmi NS. Možná, že vezmou sml, která se bude jmenovat jinak, ale podstata je pořád stejná kdo, kdy, kde, co, jak. Vycházím také z toho, že u nájmu bytů musí být NS písemná.

Nebo to myslíte tak, že nějakou sml dáte na katastr a jemu do ruky nic?

A co kdybych nájemníkovi třeba dlužil 100tis., řekl mu: můžete si to u mne odbydlet, tady vám dávám na Katastr VB, to je důkaz že Vás nevyhodím a že od dne x do dne y, jste si ty peníze u mne odbydlel.

N a věci to nic nemění, v NS přece můžete uvést skutečnost. Katastru je úplně jedno co si domluvíte. Můžete tam jednoduše napsat , že nájemce složil nájemné ve výši xxx do rukou (či bezhotovost.platbou) pronajímatele, čímž uhradil nájemné předem na xx  měsíců nájmu. Podpisem této smlouvy sml  účast.sml potvrzují, že nájemné berou za uhrazené od xxxxdo. I tato NS v písemné formě mu zaručí "vrácení" půjčky formou odbydlení. Do KN se to zapisuje (aspoň  tak tuto novinku vysvětlují), pro případ prodeje, aby měl nájemce jistější pozici a ochranu. Ale v tom vašem případě by to měl chtít požadovat spíše nájemce, než vy. Ale NS s popisem skutečností (zaplaceno předem) mu jeho práva zaručí i bez zápisu do KN. Zbytečně vyhodíte peníze za kolky. Můj názor.
Jedno nevím - viz dotaz k ivaně.

Není tady

 

#14 14. 4. 2014 12:43

Wikina
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 29. 12. 2013
Příspěvky: 822

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Ivana napsal(a):

Wikina napsal(a):

Ivana napsal(a):

Věcné břemeno (dle nového OZ služebnost užívání) se musí zřídit smlouvou a tato smlouva se vkládá do katastru nemovitostí. Zřídit se podle mě může i na dobu určitou a za úplatu, ale po jeho zániku se zas musí nechat z katastru nemovitostí vymazat. Samozřejmě byt, k němuž se věcné břemeno zřizuje, musí být ve vlastnictví zřizovatele.
Podle mě je rozhodně lepší a jednodušší uzavřít normální nájemní smlouvu, která se do katastru sice zapsat nedá, zato si můžete dohodnout výpovědní lhůtu a pokud je potřeba, nájem může skončit po vypršení výpovědi. Nevím, proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše.

Ivo, prosím tě, když přikládám k návrhu na vklad i NS, tak bude KN vyžadovat i tu "smlouvu" o které píšeš? O jakou přesně smlouvu se jedná? Prostě "sml o zápisu vb "?

Smlouvu o zřřízení věcného břemene. Ná jemní smlouvu na co? Pokud byt nemᚠve vlastnictví, ale jen v nájmu, tak nemůžeš zřídit věcné břemeno, to může jen vlastník.

Ale jistě že ...vlastník. Já se blbě zeptala , myslela jsem, že existuje ještě nějaká jiná sml navíc....
napíšu to raději přehledně:
Situace: já vlastník chci zapsat nájemce do KN, tedy zapsat VB: tak - co přesně předkládám KN -
+. návrh na vklad VB
+  NS (?) tu sice kn nezapíše, jsou tam veškeré náležitosti nájmu
+ Smouvu o zřízení VB
vše?
bo ještě nějakou "smlouvu" (na kterou jsem se ptala)

Upravil(a) Wikina (14. 4. 2014 12:47)

Není tady

 

#15 14. 4. 2014 12:54

Ivana
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 1. 2006
Příspěvky: 3806

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Buď ten byt pronajmeš, nebo zřídíš věcné břemeno, které spočívá v užívání bytu. Nejde uzavřít na byt nájemní smlouvu a ještě věcné břemeno, bylo by to navíc.

Není tady

 

#16 18. 4. 2014 20:28

Irena001
♥♥♥♥---
Registrovaný: 2. 1. 2013
Příspěvky: 341

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Proč to tak moc kombinuješ a budou úřady vědět a dělat zápisy o břemenech? Pokud jsi vlastník bytu, netahej do toho katastr, dej mu nájemní smlouvu, kde uvedeš všechny podmínky a je to. To budeš každý rok, pokud budeš měnit nájemníky, měnit i na katastru břemena ? Proč?

Není tady

 

#17 18. 4. 2014 22:56

kamenik
♥♥-----
Registrovaný: 12. 1. 2012
Příspěvky: 70

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Ivana napsal(a):

Buď ten byt pronajmeš, nebo zřídíš věcné břemeno, které spočívá v užívání bytu. Nejde uzavřít na byt nájemní smlouvu a ještě věcné břemeno, bylo by to navíc.

Přesně tohle je ta původní otázka: buď jedno nebo druhé? :

"- ale co když mu NEdám náj.sml., jen mu podepíši převzetí peněz z důvodu zápisu jeho osoby do Katastru jako Věcné břemeno na 1 rok, že může byt užívat."

Tak jakoby si ten zápis VB do K, chtěl odemne koupit

(kolky jsou levnější jak provize realitce)

Není tady

 

#18 19. 4. 2014 8:43

janička25
♥♥♥♥---
Registrovaný: 26. 4. 2006
Příspěvky: 258

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

na co provizi realitce? - tu do toho vůbec není nutné motat
Prostě podepíšete spolu nájemní smlouvu na dobu určitou bez ověření podpisů a je to zadarmo a platné

Není tady

 

#19 19. 4. 2014 8:50

holcina
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 30. 10. 2009
Příspěvky: 4292

Re: byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?

Jak už bylo řečeno, možností mᚠněkolik. Nájemní smlouva, zápis VB do KN, zápis nájmu do KN. Doporučuju si nechat sepsat smlouvu od právníka, aby ti ji katastr pro nějakou chybu nevrátil-zbytečně vyhozených 1000,-

ještě doplňuji: nezapomeň na finančáky, pohyby v KN si hlídají

Upravil(a) holcina (19. 4. 2014 9:12)

Není tady

 
  • Diskuse
  •  » Právní
  •  » byt v OV: nájemní smlouvu nebo věcné břemeno?
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů