Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 4. 7. 2013 7:35

veron
♥------
Registrovaný: 19. 4. 2013
Příspěvky: 8

Jméno

Ahoj,

zařadím svůj příspěvek sem, protože si myslím, že to nejdůležitější pro život je jméno. Když se dívám kolem sebe a poslouchám, jak někteří rodiče volají na své děti, je mi jich líto. Moje sestra se jmenuje po otci Jaroslava a nikdy nebyla se svým jménem spokojená. Proto se zamýšlím, jak pojmenuju své miminko, aby se mu jméno líbilo a nikdo se mu neposmíval. Mám české docela dlouhé příjmení (Sklenářová). Prohlížím kalendář jmen a zkouším, která jména se k němu hodí. Poradíte mi?
Jak vybíráte jména pro své děti vy?

Není tady

 

#2 4. 7. 2013 7:43

mikuelini
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 15. 1. 2007
Příspěvky: 611

Re: Jméno

Bara ,Alena ,Petra dyt je toho hodne na vyber

Není tady

 

#3 4. 7. 2013 8:41

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Jméno

Jmeno jsem vybirala podle toho jake se me libilo.Teda u dcery.U syna chtel manzel jmeno po sobe.Dceri jsem dala Monika.Toto jmeno se me libilo hodne let predtim nez se narodila dcera a libi se me porad.


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#4 4. 7. 2013 21:12

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC
Registrovaný: 14. 6. 2006
Příspěvky: 24389

Re: Jméno

Všechna jména jsou hezká, když se hezky říkaj (říkávala moje babička)
a na každé jméno se dá vymyslet nadávka. dumbom když bude někdo chtít


Každý den je jen jednou za život

Není tady

 

#5 4. 7. 2013 21:26

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Jméno

Můj syn se jmenuje po tátovi - Honzík a dcerka po babičce, mojí matce - Anička.
Nikdy bych nedala dceři jméno po sobě, co já jsem se svým jménem zklusila mezi spolužáky. Jméno mi vybral táta, zřejmě se mi chtěl pomstít, nebo nevim.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#6 4. 7. 2013 21:39

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Veron, musíš blíže specifikovat, jakou mᚠzhruba představu o jméně. Některá jména určitě nepřipadají v úvahu - např. se tak jmenuje tvoje sestra a ty nechceš, aby v nejužší rodině byly dvě Jany atd. Některá se ti vůbec nelíbí a nebo připomínají nesympatického člověka.

Mně se osobně líbí spousta jmen. Mám ráda počeštěná jména, ne poangličtěné tvary typu Tobias, když česká varianta Tobiase je Tobiáš, ale je to každého věc, lidem se za jména neposmívám.

Z dívčích jmen se mi nejvíce líbí Alžběta, přijde mi to "vznešené" jméno, dále pak se mi moc líbí Magdalena (preferuji podobu s krátkým e), Markéta, Eliška, Šárka, Hana, Kristina (upřednostňuji tento tvar, v kalendáři je Kristýna), Amálie, Viktorie, Rozálie, Anežka, Johana, Františka, Dorota, Josefína, Antonie, Ludmila, Růžena, Zuzana, Adéla, Tereza... obecně mám ráda plné tvary jmen, např. bych nedala Magdu (která je běžná a lze ji bez problému dát), ale Magdalenu ano, líbí se mi "stará" jména, nemám ráda moc mezinárodně znějící jména jako je Daniela, Denisa...

Z chlapeckých se nejvíce líbí Vilém, těsně po něm Štěpán a Lukáš, dále Jan, Jakub, Vojtěch, Václav, Viktor, Matyáš, František, Tomáš, Jonáš, Eliáš, Šimon...

Není tady

 

#7 4. 7. 2013 21:41

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

K příjmení Sklenářová mně ihned naskočila Adéla - Adéla Sklenářová, nevím proč. Mně se moc líbí staročeská podoba Adély Adléta, tu bych ale jako základní tvar nedala.

Není tady

 

#8 4. 7. 2013 21:43

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

dusička napsal(a):

Všechna jména jsou hezká, když se hezky říkaj (říkávala moje babička)
a na každé jméno se dá vymyslet nadávka. dumbom když bude někdo chtít

To je pravda, ALE jsou bohužel jména, u kterých ta nadávka či říkanka napadne ihned každého, není třeba mít žádnou fantazii - např. Denis, Linda... je zajímavé, že Linda se mi docela líbí, ale Denis vůbec, ale jak jsem psala, lidem se za jména neposmívám, proč taky, sami si je nevybrali.

Není tady

 

#9 4. 7. 2013 21:47

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Líbí se mi i exotičtější jména: Oliver, Stela, Audrey, Greta, Ulrika, ale k česky znějícím příjmením bych je nedala a vůbec se mi kromě snad ještě Stely a Olivera nehodí do českého prostředí. Žít v USA, Francii nebo Anglii, uvažovala bych o Audrey.

Není tady

 

#10 4. 7. 2013 21:51

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Holga napsal(a):

Můj syn se jmenuje po tátovi - Honzík a dcerka po babičce, mojí matce - Anička.
Nikdy bych nedala dceři jméno po sobě, co já jsem se svým jménem zklusila mezi spolužáky. Jméno mi vybral táta, zřejmě se mi chtěl pomstít, nebo nevim.

Jmenuješ se Holga nebo Helga?

Mně se za jméno nikdo nesmál, nebudu ho tu prozrazovat, jen chci podotknout, že se na něj při troše fantazie dala vymyslet nepěkná rýmovačka. Smáli se mi za jiné věci.

Není tady

 

#11 4. 7. 2013 22:32

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Jméno

Vilemína napsal(a):

Holga napsal(a):

Můj syn se jmenuje po tátovi - Honzík a dcerka po babičce, mojí matce - Anička.
Nikdy bych nedala dceři jméno po sobě, co já jsem se svým jménem zklusila mezi spolužáky. Jméno mi vybral táta, zřejmě se mi chtěl pomstít, nebo nevim.

Jmenuješ se Holga nebo Helga?

Mně se za jméno nikdo nesmál, nebudu ho tu prozrazovat, jen chci podotknout, že se na něj při troše fantazie dala vymyslet nepěkná rýmovačka. Smáli se mi za jiné věci.

Holgová je moje příjmení, proto jsem si dala nick Holga.


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#12 4. 7. 2013 22:34

Holga
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 2. 2013
Příspěvky: 193

Re: Jméno

Vilemína napsal(a):

dusička napsal(a):

Všechna jména jsou hezká, když se hezky říkaj (říkávala moje babička)
a na každé jméno se dá vymyslet nadávka. dumbom když bude někdo chtít

To je pravda, ALE jsou bohužel jména, u kterých ta nadávka či říkanka napadne ihned každého, není třeba mít žádnou fantazii - např. Denis, Linda... je zajímavé, že Linda se mi docela líbí, ale Denis vůbec, ale jak jsem psala, lidem se za jména neposmívám, proč taky, sami si je nevybrali.

Nebo Blanka. Co já jsem s tímhle jménem zkusila dumbom Dneska už na to koukám jinak, ale na základní škole bych se v pr***i viděla roll


Dobrá zásada je – nevědět.

Není tady

 

#13 4. 7. 2013 22:42

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Jméno

Vilemína napsal(a):

K příjmení Sklenářová mně ihned naskočila Adéla - Adéla Sklenářová, nevím proč. Mně se moc líbí staročeská podoba Adély Adléta, tu bych ale jako základní tvar nedala.

....znám jednu Adlétu....


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#14 4. 7. 2013 22:46

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Jméno

Veron, vyber podle svého vkusu, v tomhle se těžko radí.  Mělo by ti to prostě "naskočit" a to bude to správné jméno. Navíc u holky to spojení jména a píjmení není doživotní jako u kluka. V každém případě bych se držela při zemi, aby její křestní jméno ve spojitosti s ryze českým příjmením znělo tak nějak normálně, aby se jí ve škole nesmáli.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#15 4. 7. 2013 23:07

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Holga napsal(a):

Nebo Blanka. Co já jsem s tímhle jménem zkusila dumbom Dneska už na to koukám jinak, ale na základní škole bych se v pr***i viděla roll

Tak to chápu. Blanka je pro mě zvláštní jméno. Někdy mi zní tak pěkně, až něžně, pak z toho si pod tím představím blanku protr...

Ono je to vůbec zajímavé. Někdo má jméno vyloženě svádějící k posměchu a nikdo se mu za to nesměje. Na ZŠ jsem chodila do třídy s Alicí, té se nikdo za celou školní docházku nesmál, mně se smáli pořád, teda ne za jméno, ale smáli.

Není tady

 

#16 4. 7. 2013 23:15

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Judyna napsal(a):

Veron, vyber podle svého vkusu, v tomhle se těžko radí.  Mělo by ti to prostě "naskočit" a to bude to správné jméno. Navíc u holky to spojení jména a píjmení není doživotní jako u kluka. V každém případě bych se držela při zemi, aby její křestní jméno ve spojitosti s ryze českým příjmením znělo tak nějak normálně, aby se jí ve škole nesmáli.

Těžko říct, tento argument bych nepoužila, spíše bych to brala tak, že jména typu Sophia Sklenářová, Tobias Patočka... zní lacině, někdy až směšně, jak chtějí rodiče působit za každou cenu "světově". Zářným příkladem je Ornella Štiková a její Quentin.

Není tady

 

#17 4. 7. 2013 23:18

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Jinak doporučuju se podívat po knize Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?, tam je více jmen než je v českém kalendáři, u každého jména je uveden význam, původ, jeho varianty v jiných jazycích.

Není tady

 

#18 5. 7. 2013 0:18

bellatrix
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 4. 5. 2007
Příspěvky: 2360

Re: Jméno

Tak uvediem, aké "kritériá" som mala ja.
Nechcela som, aby mali deti mená po nás rodičoch, či starých rodičoch úplne totožné. (otec - syn, matka - dcéra)
Nechcela som, aby meno vybral iba jeden z rodičov, na tom by sa mali zhodnú obaja. My sme dokonca pri druhom potomkovi do toho začlenili aj prvého potomka, aby sme nevybrali niečo, čo by sa mu nepáčilo.
Páči sa mi, keď sa syn volá po matke a dcéra po otcovi....u nás nemožné. big_smile
Páči sa mi, keď sa súrodenci volajú podobne, napr. Denis-Denisa, Milan-Roman, Erik-Patrik, Kristína-Katarína, Natália-Anastázia....
Nedala by som žiadne cudzie meno k slovenskému priezvisku. (Ono síce, keď si hodím naše priezvisko napr. do vyhžadávača na FB, tak mi to vyhodí samých číňanov lol)

Není tady

 

#19 5. 7. 2013 7:19

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Jméno

jméno je na celý život a je tragédie, když rodiče mají fantazii a k typicky českému příjmení dají cizí jméno dumbom .  velkou oblibu v pojmenovávání zahraničními jmény mají naši sociálně slabí občané tongue

Není tady

 

#20 5. 7. 2013 8:12

kostka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 2. 2013
Příspěvky: 406

Re: Jméno

Chodila jsem na jaře se synem do herny a nad některými jmény jsme se nestačila divit. Třeba Aaron Holub. To na mě bylo docela dost. Byla tam maminka s holčičkou Jůlií a říkala jí stále jen Julka, takové krásné jméno a tak ho kazí. Ale to je věc vkusu.
Jméno jsme vybírali hlavně krátké, protože příjmení máme v mužské verzi na 11 písmen. Tak pro holčičku jsme měli Adélku, u chlapečka jsem se zpočátku bála, že partner bude prosazovat své jméno, protože zdědil po tatínkovi, ten po svém tatínkovi, atd atd. a je ty ryze české jméno, které se dnes už snad ani nedává. Naštěstí hned zpočátku řekl, že by nechtěl, aby se jeho syn jmenoval po něm. Líbí se mi David, Daniel, Lukáš, Ondřej, Adam. Vybrali jsme to první.
Se svým jménem jsem anprosto spokojená, líbí se. Myslím, že rodiče vybírali dobře, i pro moji sestru.

Není tady

 

#21 5. 7. 2013 8:47

LENNNA
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 24. 1. 2008
Příspěvky: 4924

Re: Jméno

Hodně se mi nelíbí, když se dávají jména po rodičích! A pak se mi nelíbí taková ta stará jména (já je znala nejvíce z generace mých prarodičů) a teď je to nějaká móda asi: Pepina, Josef, Antonín apod. - já si pod těmto jmény představím starého dědu a né malé dítě. Často je dávají teď celebrity, ty vůbec umí vybírat jména: třeba Kryšpín.
Ale tohle je hodně o vkusu každého z nás: a vybereš jakékoliv jméno, vždy se najdou lidé, kteří řeknou, že je krásné a lidí, kteří řeknou, že je hrozné. Takže vybírejte podle sebe, co se líbí vám.


"Před 150 lety by vás považovali za blázny, pokud byste se zasazovali za konec otroctví. Před 100 lety by se vám smáli za návrh, že by ženy měly mít volební právo. Před 25 lety by vás nazvali perverzním za obhajobu práv gayů. Dnes se nám smějí, když chceme, aby skončilo otroctví zvířat. Jednoho dne se smát nebudou."
- Gary Smith

Není tady

 

#22 5. 7. 2013 9:21

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

Má kritéria při výběru jména by byla následující:

- nedala bych jméno, které už je v nejužší rodině (partner, moji sourozenci, partnerovy sourozenci a jejich děti, zřejmě ani rodiče)
- bylo by mi srdečně jedno, že stejné jméno má sousedka bydlící ve 3. patře, to bych nemohla dát pomalu žádné jméno, nehrála bych na "vyfouknutí", v diskuzích o jménech se s tím ale dost často setkávám
- dala bych jméno, které je v častější verzi, takže ne Josephine ale Josefína, ne Štěpána ale Štěpánka..., jedině u Kristýny bych uvažovalo o Kristině, u Magdalény bych neváhala a dala Magdalenu
- preferovala bych počeštěné tvary, nemusím mezinárodně znějící jména, by jsou v českém prostředí velmi dávaná a nezní k typicky českému prostředí divně (David, Daniel, Adam...)
- brala bych v úvahu příjmení, a to i u holky, dnes se holky tolik nevdávají, dávno neplatí, že holka se stejně ve 20 či v 25 vdá a bude mít jiné příjmení
- ve jméně a příjmení by nesměly být 3 r - takže ne Barbora Strnadová, max. 2 r, ale tady bych hodně dlouho rozvažovala, nemám vadu řeči, ale 3 r ve jméně a příjmení mi nezní pěkně

Pokud bych si mohla sama vybrat, vybírala bych mezi jmény Alžběta, Magdalena, Markéta a Eliška/Vilém, Štěpán a Lukáš. Vilém je nádherné jméno, ale má pro mě dvě vady - není to až tak časté jméno, trochu bych se obávala, že bych tím dítěti zavařila, že by zbytečně vyčnívalo, aniž by o to stálo (pokud by mělo moji povahu, tak by to tak mělo) a pak oslovení Vile, změní se jedno písmeno a je z toho vole.

Není tady

 

#23 5. 7. 2013 9:25

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

LENNNA napsal(a):

Hodně se mi nelíbí, když se dávají jména po rodičích! A pak se mi nelíbí taková ta stará jména (já je znala nejvíce z generace mých prarodičů) a teď je to nějaká móda asi: Pepina, Josef, Antonín apod. - já si pod těmto jmény představím starého dědu a né malé dítě. Často je dávají teď celebrity, ty vůbec umí vybírat jména: třeba Kryšpín.
Ale tohle je hodně o vkusu každého z nás: a vybereš jakékoliv jméno, vždy se najdou lidé, kteří řeknou, že je krásné a lidí, kteří řeknou, že je hrozné. Takže vybírejte podle sebe, co se líbí vám.

Mně se zase ta "stará" jména líbí. Kryšpín ne, to nikdy nebylo populární a často dávané.

Antonín a Josef se mi líbí, Josef jen v základním tvaru a moc pěkné je zdrobnělina Josífek, Pepa a Pepík se mi vůbec nelíbí.

Není tady

 

#24 5. 7. 2013 9:27

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

kostka napsal(a):

Chodila jsem na jaře se synem do herny a nad některými jmény jsme se nestačila divit. Třeba Aaron Holub. To na mě bylo docela dost. Byla tam maminka s holčičkou Jůlií a říkala jí stále jen Julka, takové krásné jméno a tak ho kazí. Ale to je věc vkusu.
Jméno jsme vybírali hlavně krátké, protože příjmení máme v mužské verzi na 11 písmen. Tak pro holčičku jsme měli Adélku, u chlapečka jsem se zpočátku bála, že partner bude prosazovat své jméno, protože zdědil po tatínkovi, ten po svém tatínkovi, atd atd. a je ty ryze české jméno, které se dnes už snad ani nedává. Naštěstí hned zpočátku řekl, že by nechtěl, aby se jeho syn jmenoval po něm. Líbí se mi David, Daniel, Lukáš, Ondřej, Adam. Vybrali jsme to první.
Se svým jménem jsem anprosto spokojená, líbí se. Myslím, že rodiče vybírali dobře, i pro moji sestru.

JULIE, ne Jůlie, možná jde dát i Jůlie, to nevím, ale pravděpodobnost, že se ta holčička jmenovala Jůlie, je dost malá, běžná je Julie, tato podoba je i v kalendáři. A domácká podoba Julka se mi líbí.

Není tady

 

#25 5. 7. 2013 9:31

Vilemína
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 12. 4. 2008
Příspěvky: 1971

Re: Jméno

LENNNA napsal(a):

Ale tohle je hodně o vkusu každého z nás: a vybereš jakékoliv jméno, vždy se najdou lidé, kteří řeknou, že je krásné a lidí, kteří řeknou, že je hrozné. Takže vybírejte podle sebe, co se líbí vám.

Přesně tak. A asi nejvíc jméno kritizuje rodina - jméno je buď příliš časté, takže jich bude ve třídě pět, nebo naopak málo časté, nebo se tak jmenují vždy nesympatičtí lidé...

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů