Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#101 15. 2. 2012 9:41

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Jsem toho názoru, že pokud by to dílo bylo takto cíleně koncipované, mělo by určitou uměleckou hodnotu ... aspoň pro mě. Ale pokud je skutečně autentické, tak z něj prostě dobrý pocit nemám a čiší na mě z toho konflikt mezi námi s (mnohdy bezohlednou) chutí zprostředkovávat a vstřebávat vše, vč. hluboce bolestných prožitků cizích lidí ... a tou dvojicí a její kulturou, kde ty nejintimnější pocity náleží jen těm, jichž se skutečně týkají.


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#102 15. 2. 2012 14:55

sahleb
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MIMO CESKO
Registrovaný: 14. 5. 2008
Příspěvky: 5109

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Mno tak jsem rada, ze anglictinu umim dostatecne....

A miso kulicko mas pravdu! Me by to zatracene vadilo,kdyby me v teto situaci nekdo vyfotil a na fotce pak vydelaval. Me vubec vadi tyhle souteze, kde se foti zakrvaceni, umirajici, nemocni na AIDS.....neexistuje taky jina realita? me se zda, ze plati heslo *cim hur, tim lip*.


Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Není tady

 

#103 15. 2. 2012 15:55

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

No tak to já su na jazyky těžkej tvrdolín a ty jednotlivé odstavce jsem jen zhruba shrnula tak, jak jsem je pochopila. Kdybych byla obsahově nějak hodně mimo, tak mi když tak řekni smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#104 15. 2. 2012 16:21

Jessika
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 10. 2007
Příspěvky: 4571

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Míša Kulička napsal(a):

Jenže, jenže, jenže ... přála by si některá z vás být focena v této situaci? Představte si, že se nacházíte v nějakém lágru, držíte v náručí své umírající dítě a někdo vás fotí ... představte si, že snímek, na kterém vás zachytí obletí celý svět a vy, vaše bolest - jeden z vašich zřejmě nejtraumatičtějších zážitků se stává symbolem ... ale vy kašlete na nějaký symbol, chcete jen zpět své dítě ... A cizí lidé se zatím rozplývají nad symbolikou vašeho neštěstí ... do hajzlu s nimi.

Jistěže nepřála. Ale dalo by se to taky vyložit tak, že držíc svého mrtvého v náručí, je ti těžce jedno, zda tě někdo fotí, či ne. Těžko vstaneš a půjdeš rvát fotografovi kartu z foáku.
Navíc předpokládám, že tato paní své foto nikdy neuvidí.
Možná i proto, že ani ona už dneska nemusí být živá... sad
Ovšem řešit, zda je správné fotit smutek, smrt, nestěstí - to je na dlooouhé filosofické úvahy.
Ale doufám , že například vítězové takovýchto soutěží věnují část nebo celý svůj obolus na podporu právě těch focených.
Mmch, z čeho soudíš, že se lidé rozplývají nad symbolikou neštěstí?
To je trochu zevšeobecněno, ne?

Upravil(a) Jessika (15. 2. 2012 16:22)


Člověk je moudrý, ale lidstvo je hloupé...

Není tady

 

#105 15. 2. 2012 16:46

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Jessika napsal(a):

Míša Kulička napsal(a):

Jenže, jenže, jenže ... přála by si některá z vás být focena v této situaci? Představte si, že se nacházíte v nějakém lágru, držíte v náručí své umírající dítě a někdo vás fotí ... představte si, že snímek, na kterém vás zachytí obletí celý svět a vy, vaše bolest - jeden z vašich zřejmě nejtraumatičtějších zážitků se stává symbolem ... ale vy kašlete na nějaký symbol, chcete jen zpět své dítě ... A cizí lidé se zatím rozplývají nad symbolikou vašeho neštěstí ... do hajzlu s nimi.

Jistěže nepřála. Ale dalo by se to taky vyložit tak, že držíc svého mrtvého v náručí, je ti těžce jedno, zda tě někdo fotí, či ne. Těžko vstaneš a půjdeš rvát fotografovi kartu z foáku.
Navíc předpokládám, že tato paní své foto nikdy neuvidí.
Možná i proto, že ani ona už dneska nemusí být živá... sad
Ovšem řešit, zda je správné fotit smutek, smrt, nestěstí - to je na dlooouhé filosofické úvahy.
Ale doufám , že například vítězové takovýchto soutěží věnují část nebo celý svůj obolus na podporu právě těch focených.
Mmch, z čeho soudíš, že se lidé rozplývají nad symbolikou neštěstí?
To je trochu zevšeobecněno, ne?

Stačí si tady přečíst pár příspěvků na toto téma ... jinak představa, že v Jemenu nemají Internet a nesurfují po světě, a že se k nim nedostanou třebas snímky vítězů World Press Photo, je zcela zcestná. Ti lidi opravdu neslezli ze stromů a nežijí v chýších ... a pokud ta fotka nevykoukne na tu paní přímo z některých místních novin nebo TV, tak na Netu se k očím někoho z jejích známých a příbuzných dostane určitě roll

Upravil(a) Míša Kulička (15. 2. 2012 16:49)


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#106 15. 2. 2012 18:11

vera
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 22. 5. 2007
Příspěvky: 2989

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

ano Míšo, můžu potvrdit...loni jsem pobyla 2 týdny v Jemenu, Internet měli i na mobilu
Sanaa...nádherné historické město, lidé přívětiví, milí..je mi jich moc líto

Není tady

 

#107 15. 2. 2012 19:59

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Jessika napsal(a):

Míša Kulička napsal(a):

Jenže, jenže, jenže ... přála by si některá z vás být focena v této situaci? Představte si, že se nacházíte v nějakém lágru, držíte v náručí své umírající dítě a někdo vás fotí ... představte si, že snímek, na kterém vás zachytí obletí celý svět a vy, vaše bolest - jeden z vašich zřejmě nejtraumatičtějších zážitků se stává symbolem ... ale vy kašlete na nějaký symbol, chcete jen zpět své dítě ... A cizí lidé se zatím rozplývají nad symbolikou vašeho neštěstí ... do hajzlu s nimi.

Jistěže nepřála. Ale dalo by se to taky vyložit tak, že držíc svého mrtvého v náručí, je ti těžce jedno, zda tě někdo fotí, či ne. Těžko vstaneš a půjdeš rvát fotografovi kartu z foáku.
Navíc předpokládám, že tato paní své foto nikdy neuvidí.
Možná i proto, že ani ona už dneska nemusí být živá... sad
Ovšem řešit, zda je správné fotit smutek, smrt, nestěstí - to je na dlooouhé filosofické úvahy.
Ale doufám , že například vítězové takovýchto soutěží věnují část nebo celý svůj obolus na podporu právě těch focených.
Mmch, z čeho soudíš, že se lidé rozplývají nad symbolikou neštěstí?
To je trochu zevšeobecněno, ne?

Vnímám tu fotku jako nádhernou. Chytla mě za srdce. Návrat Ženství na nᚠsvět. A tím i návrat Mužů.

Viděla jsem ji už dříve, než ji sem lupina dala a hnedka na první pohled se dotkla mého srdce.


majkafa, 13.2. příspěvek tuším 54

Není tady

 

#108 15. 2. 2012 20:08

majkafa
Host

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

aprill, to je naprosto zcestný a nesmyslný výklad mého psaní.
Nevkládej do mého příspěvku to, co tam není. dumbomsad

 

#109 15. 2. 2012 20:10

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

majkafa napsal(a):

aprill, to je naprosto zcestný a nesmyslný výklad mého psaní.
Nevkládej do mého příspěvku to, co tam není. dumbomsad

neznᚠvýznam slova nádherná ?

Není tady

 

#110 15. 2. 2012 20:15

Jessika
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 10. 2007
Příspěvky: 4571

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Tak já to vytučním celé .. tak jak to bylo myšleno

Mmch, z čeho soudíš, že se lidé rozplývají nad symbolikou neštěstí?
To je trochu zevšeobecněno, ne?


Pokud pár babi na zdejším vlákně napíše něco jako třeba Majka, pak to neznamená, že tak smýšlejí "lidé".
Stejně tak, jak ne všichni lidé v Jemenu (zrovna jako v Čechách, Chorvatsku nebo na Čukotce), nemají přístup k netu.
Takže klidně mohu přepokládat , že to  ta paní neuvidí...
Tolik k syndromu zevšeobnecňování, kterým tady někteří lidé trpějí tongue

Upravil(a) Jessika (15. 2. 2012 20:15)


Člověk je moudrý, ale lidstvo je hloupé...

Není tady

 

#111 15. 2. 2012 20:27

majkafa
Host

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

aprill napsal(a):

majkafa napsal(a):

aprill, to je naprosto zcestný a nesmyslný výklad mého psaní.
Nevkládej do mého příspěvku to, co tam není. dumbomsad

neznᚠvýznam slova nádherná ?

Pro mě je ta fotka nádherná jako taková. A ne proto, že je tam zraněný muž atd.

A zbytek jsem smazala, protože mi za to, aprill a Jessiko, nestojíte.

Upravil(a) majkafa (15. 2. 2012 20:40)

 

#112 16. 2. 2012 6:47

helena
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 12. 1. 2006
Příspěvky: 31213

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Ovšem řešit, zda je správné fotit smutek, smrt, nestěstí - to je na dlooouhé filosofické úvahy.
Když já pořád doufám (jak jsem stará, tak jsem naivní http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png), že zprostředkování - nikoliv honba hyen za ziskem či zviditelněním se - lidských bíd a hrůz (nám) ostatním může alespoň trochu probudit solidaritu těch, kteří mají to (někdy nezasloužené) štěstí, že je něco podobného nikdy nepotká...
A taky myslím, že jsme bohužel tak otrlí, zvyklí nebo jak to napsat, že ta "obyčejná" smrt - bojovníci bývají zastřeleni - s námi už nezacloumá tak, jako podobná fotka, která v sobě má "něco"... něco, co nás nenechá jen tak koukat na zprávy, kde se střílí, bombarduje a tak dál.
Jeden mrtvý bývá emotivnější, než "bojová ztráta" celý jednotky, jedno zraněný dítě "přetrumfne" masovej hrob...
Vzpomínáte - aspoň vy starší?
http://i.idnes.cz/10/051/cl6/JB32e062_vietnam112.jpg


http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

 

#113 16. 2. 2012 6:49

vera
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 22. 5. 2007
Příspěvky: 2989

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

v každém případě je to vyjímečná fotka...když vyvolává takové reakce...i na Bbn

má duši...

Není tady

 

#114 16. 2. 2012 6:51

vera
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 22. 5. 2007
Příspěvky: 2989

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

heleno....vzpomínám....a okamžitě se mi tato fotka vybavila, když jsem uviděla poprvé tu jemenskou ženu

Není tady

 

#115 16. 2. 2012 7:02

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

haiel napsal(a):

Jen tak. Nevím, kam to dát, není to ani ke skuhrání ani k smíchu ani k diskusi.... video už je sice starší, ale téma multikulti čím dál aktuálnější.... tak se mi honí hlavou, nakolik jsou ty ženy na to zvyklé...nakolik jim to samotným připadá nesmyslné..... a taky mě napadá, že to budou muset být ženy, kdo tu společnost nějak polidští, ti jejich muži už se myslím předvedli až až....
http://www.youtube.com/watch?v=X_lcZ4CuC8Y

Ja som sa zasmiala, sorry.... ale aj ich trochu požutovala. podža mňa ich moslimi chcú mawink štíhle, preto im vymysleli prekážkové jedenie.


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#116 16. 2. 2012 7:07

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

lupina montana napsal(a):

Depresivní, Aprill? To mně zaujalo - tušíš proč?
Mně to přišlo trochu strašidelný a současně dojemný. Ona vypadá jako Smr a on jako někdo, kdo se rád uchyluje do její náruče.....

Smutné... odovzdanie - a možno tak trochu Tajomno. Mne tie ženy, hlavne v čiernych niqáboch, pripadajú tajomné - v dobrom aj zlom...


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#117 16. 2. 2012 7:11

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

majkafa napsal(a):

Ten snímek má své jméno. Prosím, kdo jsem dal tu fotku, můžeš sem dát i název?
Dík.

Aha, už to mám, je to fotka

Vítěz World Press Photo už byl vyhlášen! Hlavní cenu prestižní soutěže vyhrál snímek z nepokojů v Jemenu, jehož autorem je španělský novinář Samuel Aranda pracující pro americký list The New York Times.

Na vítězné fotografii z loňského října žena zahalená do černého roucha, s nímž kontrastují bílé chirurgické rukavice na jejích rukou, drží v náručí zraněného příbuzného před provizorní nemocnicí zřízenou v mešitě v jemenském hlavním městě Saná.


Když tady čtu ty domněnky k té fotce... Mi nedalo.

Majka, ty tuším potrebuješ návod na použitie aj k obrazu  abásni, aby "nevznikli domneinky".... big_smile Nič v zlom, ale sú veci, kde sú domnienky, osobný výklad, vnímanie apod. žiaduce. Volá sa to Umenie a býva to tvorené presne za účelom individuálneho vnímania.


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#118 16. 2. 2012 7:13

majkafa
Host

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Selima napsal(a):

Majka, ty tuším potrebuješ návod na použitie aj k obrazu  abásni, aby "nevznikli domneinky".... big_smile Nič v zlom, ale sú veci, kde sú domnienky, osobný výklad, vnímanie apod. žiaduce. Volá sa to Umenie a býva to tvorené presne za účelom individuálneho vnímania.

Seli, mýliš sa. Ja nie. Stačí pozorne číta.

 

#119 16. 2. 2012 7:16

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Daphné napsal(a):

lupina montana napsal(a):

Mater dolorosa, Černá madona - to mi přijde nejvíc. V tom objímajícím gestu není moc něhy, spíš síla.....jen být muslimským chlapem, možná bych se začla trošku bát cool

První dojem z té fotky pro mne je symbol soucitu. Je mi celkem jedno, jaký je mezi nimi vztah, ale já to vnímám jako trpícího a utěšovatele.
Když symboly, tak ještě dokonalejší by bylo, kdyby ten muž byl americký voják, v maskáčích. smile No a jestli je to matka se synem, tak já bych si v případě vlastního syna nebrala rukavice.

Mnme tiež napadlo, že by to bola pekná symbolika, keby to bol náhodný (alebo dokonca ne-priatežský) zranený.
Malá technická - v Jemene sú rukavice často povinnou výbavou full niqábu, aj keď bývajú skôr rovnakej farby... ale to sú detaily.


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#120 16. 2. 2012 7:25

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Míša Kulička napsal(a):

lupina montana napsal(a):

Míša Kulička napsal(a):

Prostě tam vidím přesah mezi záměrem fotografa a divákem ... a ten přesah vytváří určité střety, konflikty. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc to tam vidím ... není jedno, co má ta žena na sobě - ?

Já teda nevím, cos myslela tím přesahem - ale je fakt, že není jedno, co má ta žena na sobě. Ovšem ne proto, že by to evokovalo jinou kulturu, ale proto, že je to nemírně vypíchutý, nesmírně zdůrazněný - ten jejich postoj a gesta. A pro tu hlubokou symboliku tajné ženy a zjevného muže.
Mluvím za sebe, ale myslím, že všichni tady diskutovali spíše o tý symbolice.

Ano a na to já odpovídám tím, co jsi už smazala:

Míša Kulička napsal(a):

... pokud by měla obyčejné šaty, už by se jednalo o pouhopouhé klišé omílané po celá staletí ... Ale tady se ta burka přímo nabízela ... a jen díky té rozporuplnosti, kterou v našich myslích vzbuzuje, mohla tato prvoplánová fotka zaujmout a vyhrát v prestižní soutěži.

Mně prostě připadá rozplývání se nad krásou a symbolikou fotek, na kterých umírali skuteční lidé, vcelku úchylné. Něco jiného je Pieta, něco jiného jsou obrazy středověkých i moderních malířů ... protože oni nestáli a nepřihlíželi utrpení jiných ... nečekali s prstem na spoušti, až ti nešastníci zaujmou "tu správnou pózu" při tom "správném světle".

Jo a tady je ta fotka, díky které jsem získala tento pohled na podobná "díla". Ten "pan fotograf" tehdy dle svých slov čekal 10-15 min. na ten správný okamžik. Vesničané pak prohlásili, že kdyby místo toho tu dívku odnesl do 200 m vzdáleného tábora, jehož součástí byla i pohotovost, tak by měla šanci přežít. Ona se tam totiž snažila dostat. Jen jí došly síly ... a bohužel tam zrovna byl jen on.

dielo, ktoré vyburcuje - možno milióny - má tiež sovj zmysel. Ja nikdy nezabudnem na krátke video z konfliktu v Pásme Gazy, kde bolo vidno, ako izraelskí vojaci začali strieža nielen po tínedžeroch, čo do nich hádzali kamene, ale aj po úplne náhodne prechádzajúcom otcovi so synom... končí sa smrou syna, zranením otca - a zrejme aj smrou kameramana, naznačenou... On tiež nebežal pomáha tomu chalanovi, ale natočil to... síce asi zaplatil životom, ale video sa nejako zachránilo a obehlo svet, ukázalo ďalšiu stárnku pravdy o konflikte, správanie izralekskej amrády apod. - určite to malo svoj význam. A sorry, ale bohužiaž mám skúsenos, že nežné kvety alebo idylické zátišia nemajú moc burcova, otrias žuďmi - čo si myslím, že už bohužiaž my práve potrebujeme. stolt


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#121 16. 2. 2012 7:49

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Míša Kulička napsal(a):

Mně se to nechce překládat ... Celý ten článek ten snímek rozebírá. Píše se v něm, že žena držela zraněného příbuzného během protestů v Sanaa 15. října. Že je velmi nabitý, dramatický, evokující bolestivé události a snadno srozumitelný právě proto, že předkládá univerzální pocity a emoce.

Síla fotografie je založena na její jednoduchosti a kontrastu dvou rozdílných postav - muž a žena, polonahý a zcela zahalená, špinavé a čisté, zraněný a zdravá (nezraněná) a konečně křehkost (slabost, zranitelnost) a ochrana (záštita). Důležité je, že ani jednomu není vidět do obličeje a přes tuto anonymitu je cítit intenzivní bolest a zármutek. Pokud by jim bylo vidět do tváře, fotografie by byla příliš vtíravá, invazivní, vykořisovatelská(?). Jinými slovy - anonymita objímajících se postav odlišuje tuto fotografii od ostatních.

Počet zajímavých detailů přidává příběhu na složitosti. Pozadí na fotografii připomíná provizorní přístřešek. Neviditelnost zdroje bolesti zvyšuje dramatický účinek obrazu. Lze předpokládat, že skutečnost o závažnosti jeho stavu zná pouze zahalená a konejšící žena. Pak tam jsou řečnické otázky, kdo a proč napsal ten kód na předloktí a na co to ukazuje. 

Dále autor poukazuje na náboženský rozměr obrazu. Fotografie byla pořízena v Jemenu v důsledku tzv. arabského jara. Na rozdíl od poměrně sekulární země severní Afriky (Tunisko, Libye a Egypt) naznačuje burka skutečný rozsah islamistické vlády v Jemenu. (Jen deset dnů poté, co Samuel Aranda snímek pořídil, spálilo značné množství žen v ulicích Sanaa své burky na znamení protestu proti prezidentu Salehovi) Navzdory silné islamistické konotaci představované burkou připomíná kompozice křesanské ikonografie Piety, ve kterém Panna Marie drží tělo Ježíše po jeho smrti. V této souvislosti autor připomíná španělský původ Samuela Arandy a tedy silné katolické kořeny.

Dále porovnává snímek s Belliniho i Michelangelovou Pietou. Ukazuje na mnoho společných bodů - jak poloha ženy i muže, tak celková kompozice, burka - závoj, důraz na bolest ... Porovnání ukazuje, že hluboké lidské city nemají náboženské, kulturní či geografické hranice. Snímek se tak stal symbolem posunu v arabském světě ...


Jenže, jenže, jenže ... přála by si některá z vás být focena v této situaci? Představte si, že se nacházíte v nějakém lágru, držíte v náručí své umírající dítě a někdo vás fotí ... představte si, že snímek, na kterém vás zachytí obletí celý svět a vy, vaše bolest - jeden z vašich zřejmě nejtraumatičtějších zážitků se stává symbolem ... ale vy kašlete na nějaký symbol, chcete jen zpět své dítě ... A cizí lidé se zatím rozplývají nad symbolikou vašeho neštěstí ... do hajzlu s nimi.

Neviem. Tá žena vyzerá, že jej je už jedno, či a kto ju fotí. A ak   azachová jej anonymita - čo by bola napr. MOJA podmienka, tak ju ažko niekto spozná a ažko bude prejavova akékožvek city voči nej. Symbolika tej fotky zároveň zaručuje súkromie...
Mňa viac pobúrila jedna fotka, resp. séria fotiek z WPPh spred pár rokov, kde fotili US veterána z iraku, ktorému po bombovom útoku zostala len polka hlavy a mozgu - plus to, ako sa oňho jeho matka stará grater kapitulation - uvieldi tam aj jeho meno, hodnos, útvar, mesto a štát tej rodiny neviem iste, ale hovorila som si, že to je teda sila... TO by mi fakt asi vadilo. hmm


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#122 16. 2. 2012 7:53

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Míša Kulička napsal(a):

Mně se to nechce překládat ... Celý ten článek ten snímek rozebírá. Píše se v něm, že žena držela zraněného příbuzného během protestů v Sanaa 15. října. Že je velmi nabitý, dramatický, evokující bolestivé události a snadno srozumitelný právě proto, že předkládá univerzální pocity a emoce.

Síla fotografie je založena na její jednoduchosti a kontrastu dvou rozdílných postav - muž a žena, polonahý a zcela zahalená, špinavé a čisté, zraněný a zdravá (nezraněná) a konečně křehkost (slabost, zranitelnost) a ochrana (záštita). Důležité je, že ani jednomu není vidět do obličeje a přes tuto anonymitu je cítit intenzivní bolest a zármutek. Pokud by jim bylo vidět do tváře, fotografie by byla příliš vtíravá, invazivní, vykořisovatelská(?). Jinými slovy - anonymita objímajících se postav odlišuje tuto fotografii od ostatních.

Počet zajímavých detailů přidává příběhu na složitosti. Pozadí na fotografii připomíná provizorní přístřešek. Neviditelnost zdroje bolesti zvyšuje dramatický účinek obrazu. Lze předpokládat, že skutečnost o závažnosti jeho stavu zná pouze zahalená a konejšící žena. Pak tam jsou řečnické otázky, kdo a proč napsal ten kód na předloktí a na co to ukazuje. 

Dále autor poukazuje na náboženský rozměr obrazu. Fotografie byla pořízena v Jemenu v důsledku tzv. arabského jara. Na rozdíl od poměrně sekulární země severní Afriky (Tunisko, Libye a Egypt) naznačuje burka skutečný rozsah islamistické vlády v Jemenu. (Jen deset dnů poté, co Samuel Aranda snímek pořídil, spálilo značné množství žen v ulicích Sanaa své burky na znamení protestu proti prezidentu Salehovi) Navzdory silné islamistické konotaci představované burkou připomíná kompozice křesanské ikonografie Piety, ve kterém Panna Marie drží tělo Ježíše po jeho smrti. V této souvislosti autor připomíná španělský původ Samuela Arandy a tedy silné katolické kořeny.

Dále porovnává snímek s Belliniho i Michelangelovou Pietou. Ukazuje na mnoho společných bodů - jak poloha ženy i muže, tak celková kompozice, burka - závoj, důraz na bolest ... Porovnání ukazuje, že hluboké lidské city nemají náboženské, kulturní či geografické hranice. Snímek se tak stal symbolem posunu v arabském světě ...


Jenže, jenže, jenže ... přála by si některá z vás být focena v této situaci? Představte si, že se nacházíte v nějakém lágru, držíte v náručí své umírající dítě a někdo vás fotí ... představte si, že snímek, na kterém vás zachytí obletí celý svět a vy, vaše bolest - jeden z vašich zřejmě nejtraumatičtějších zážitků se stává symbolem ... ale vy kašlete na nějaký symbol, chcete jen zpět své dítě ... A cizí lidé se zatím rozplývají nad symbolikou vašeho neštěstí ... do hajzlu s nimi.

Neviem. Tá žena vyzerá, že jej je už jedno, či a kto ju fotí. A ak   azachová jej anonymita - čo by bola napr. MOJA podmienka, tak ju ažko niekto spozná a ažko bude prejavova akékožvek city voči nej. Symbolika tej fotky zároveň zaručuje súkromie...
Mňa viac pobúrila jedna fotka, resp. séria fotiek z WPPh spred pár rokov, kde fotili US veterána z iraku, ktorému po bombovom útoku zostala len polka hlavy a mozgu - plus to, ako sa oňho jeho matka stará grater kapitulation - uvieldi tam aj jeho meno, hodnos, útvar, mesto a štát tej rodiny neviem iste, ale hovorila som si, že to je teda sila... TO by mi fakt asi vadilo. hmm


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#123 16. 2. 2012 9:47

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Seli, já chápu tvůj postoj, chápu tu myšlenku, že tyto fotky mohou pomoct ... možná su letadlo já ... ale prostě mě u podobných fotek napadá už jen jediné: "a už s tím jdou někam ..."
Možná už jen nedokážu rozlišit hyeny od ... nehyen.


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#124 17. 2. 2012 18:22

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

A co když ta fotka je momentka, jen zachycení okamžiku....Já to třeba tak beru a opravdu se mí líbí, jelikžo v ní vidím opravdu jakýsi prapůvod, vznešenost, možná i smíření. (Prapůvod -  možná jsem ovlivněna obrazy s křesanskou tématikou s podobným výjevem) Bez ohledu na to, kdo tam je a jaký je mezi nimi vztah, co bylo před tím a potom. To je snad v případě umění zavádějící.  Vždy Vy jste to tím rozborem všechno nějak zničily...
Nemusí to snad být prvoplán - něco naaranžovat a pak prodat. To by byl opravdu hyenismus.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#125 17. 2. 2012 19:23

sahleb
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MIMO CESKO
Registrovaný: 14. 5. 2008
Příspěvky: 5109

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Míša Kulička napsal(a):

No tak to já su na jazyky těžkej tvrdolín a ty jednotlivé odstavce jsem jen zhruba shrnula tak, jak jsem je pochopila. Kdybych byla obsahově nějak hodně mimo, tak mi když tak řekni smile

Miso gulicko, preklad je spraavny. Vlastne je v tom textu to, co jsis myslela.I pro me je ta fotka neprijemna, dokonce mam pocit, ze tam neco zapacha......vim, zni to strasne blbe....


Kultura je založena na tom, co se od lidí vyžaduje, ne na tom, co se jim poskytuje.

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů