Oznámení

5.dubna : Reklama zde je zakázaná !!! Nebudu zde tolerovat reklamní odkazy, ani rádoby diskuze jedné a též osoby pod různými nicky. Díky za pochopení.

5.dubna : Velká novinka na Babinet.cz - sekce KAM VYRAZIT.

5.dubna : V naší tvůrčí dílně na vás čeká zajíček.

7.března : Novinka v sekci recepty - to jsou nově udělané kategorie receptů. Přijďte se podívat. A jako ochutnávku přidáváme recept na víkendové menu Nigelly Lawson.

#4901 22. 11. 2016 19:27

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Co vás dnes inspirovalo k zamyšlení (od Blossom) II.

Seli, není to v tuto chvíli důležitý, ale je to zájmeno.  smile

Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

#4902 22. 11. 2016 21:25

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Judyna napsal(a):

Seli, však toto je zamýšlecí vlákno, tak jaképak hádání?
Prostě to "rozebíráme".

Já nejsem odborníkem na romskou otázku, ale když zmińuješ míru nezaměstnanosti, tak  proč je u Romů tak vysoká, kdežto zase u Vietnamců, Slováků, Ukrajinců tak nízká. Myslíš, že máme větší předsudky jen proti Romům, ne proti ostatním národnostem? Kdybychom byli opravdu tak velcí rasisté, tak by si zde neškrtli ani třeba Ukrajinci. I dkyž jsou tak pracovití.

A kdyby sis pořádně přečetla ten článek, tak zjistíš, že pan Červeňák nijak nezjednodušuje, neužívá sice slovo "někteří", ale nechápu to tak, že všechny Romy hází do jednoho pytle. Mně se ale líbí, že vinu těch potíží, kteří Romové mají, nehledá jen vně, ale i uvnitř. A to je myslím moc důležité a dobré.
Ale zase - asi ten článek chápeš trošku jinak, třeba správně. Co já vím.

No, u Rómov z dediny pri našej chalupy som to vidlea na vlastné buľvy - o prácu prišli medzi prvými (teraz ju už teda nemajú ani gadžovia) a zamestnávajú ich ako posledných. A keďže na dedine si všetci vidia do hrnca, vedelo sa aj, kto je aký pracant - väčšina z nich bola OK, mali stredné školy a stále zamestnania. Ale prišli o ne a ich deti už žiadne ani nedostali... nemajú žiadne pracovné návyky - a začarovnaý kruh je tu a je ťažké ho preťať. Ale v samom začiatku určite aspoň nejaký rasizmus bol a tipujem, že podobne to po Plyšáku prebiehalo aj inde.

V 21. storočí je utrpenie povolené, ale už nie povinné.
Brita

Není tady

#4903 22. 11. 2016 21:35

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Je pravda, že vůči Romům jsou velké předsudky, ale proč právě vůči nim? Proč se nepropouští z práce Ukrajici, Poláci, naopak - je o ně zájem -jsou schopni pracovat dobře a za míň peněz. Vietnamci se zaměstnávají sami.
Není to třeba opravdu tím, že někteří Romové se práci vyhýbají? A není tato skupina natolik velká, že to způsobuje to, že se pak smetou na jednu hromadu?
(Omlouvám se za návodnou otázku)
Asi to mají ti slušní Romové velice těžké, fandím jim. Ale na druhou stranu - uvědomění si vlastního problému, schopnost ho pojmenovat, je snad první krok k tomu, aby na sobě člověk zapracoval. Stačilo by možná, kdyby děti posílali do škol a snažili se jim být příkladem v tom, že když už třeba práci nemají, TAK SE SANŽÍ JI NAJÍT.
Ale jinak jsem moc ráda, že nejsem Romka.

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4904 23. 11. 2016 7:18

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Stačilo by možná, kdyby děti posílali do škol a snažili se jim být příkladem v tom, že když už třeba práci nemají, TAK SE SANŽÍ JI NAJÍT.
A proč by to dělali?
I bez různejch hoaxů, jak berou desetitisíce na dávkách a co chtějí, to dostanou, se dá poměrně snadno spočítat, že jejich vejplata by byla možná stejná, možná i nižší, vzhledem ke "kvalifikaci"... a ještě by museli ráno vstávat http://fora.babinet.cz/img/smilies/wink.png
Krom toho jich většina žije přítomností, či jak to nazvat... takže nějaký "Pišta vyštuduje" je natolik v čase vzdálený, že o tom ani nedovedou uvažovat.
Zase to ale neplatí šmahem pro všechny - abych nebyla blbě pochopená.
Podle mě nezbejvá, než je naučit "ryby lovit" namísto jim "rybu darovat". Jenže to bude ještě dlouhá cesta... a těžká pro obě strany. Zvlášť když jim do toho ještě kecají různí "ochránci" - ať už čeho- a kohokoliv.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#4905 23. 11. 2016 11:06

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

helena napsal(a):

Stačilo by možná, kdyby děti posílali do škol a snažili se jim být příkladem v tom, že když už třeba práci nemají, TAK SE SANŽÍ JI NAJÍT.
A proč by to dělali?
I bez různejch hoaxů, jak berou desetitisíce na dávkách a co chtějí, to dostanou, se dá poměrně snadno spočítat, že jejich vejplata by byla možná stejná, možná i nižší, vzhledem ke "kvalifikaci"... a ještě by museli ráno vstávat http://fora.babinet.cz/img/smilies/wink.png
Krom toho jich většina žije přítomností, či jak to nazvat... takže nějaký "Pišta vyštuduje" je natolik v čase vzdálený, že o tom ani nedovedou uvažovat.
Podle mě nezbejvá, než je naučit "ryby lovit" namísto jim "rybu darovat". Jenže to bude ještě dlouhá cesta... a těžká pro obě strany. Zvlášť když jim do toho ještě kecají různí "ochránci" - ať už čeho- a kohokoliv.

Jojo.
Tenhle článek a pan Červeňák by mohli být prvním schůdkem.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4906 23. 11. 2016 12:48

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí

Macek - zajímavé připodotknutí k celé věci:

Z textu Romana Červeňáka:
Můžou Češi za to, že většina z nás nemá žádné vzdělání, a tak jsme na trhu práce nepoužitelní? Můžou Češi za to, že spousta z nás, než aby pracovala za nízký plat (kvůli neodbornosti), raději sedí doma a pobírá sociální dávky? Můžou Češi za to, že naši mladí berou drogy? Že všechno, co vydělají nebo dostanou od státu, utrácí v hernách a kasinech? Můžou za to, že máme 16leté hrdé maminky? Nejspíš ne.
Dodávám:
Ale také mohou. Romové se jen chovají tržně v prostředí, které vytvořili jen a jedině čeští zákonodárci. Civilizačním tlakem se zmůže mnohé: od celotýdenních školek a systému vzdělání po organizaci práce a systém sociálních dávek, které jsou zcela vázány na práci pro obec, odstranění mateřských a rodinných přídavků a jejich nahrazení odpočtem z daní, velmi vysoké zdanění kasin a heren, které většinu z nich zavře, atd. atd.
Všechno totiž jde, když se důsledně chce.

Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

#4907 23. 11. 2016 13:08

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

No jo, ale zákonodárci vytvořili určité prostředí pro lidi v nouzi - ať už nezaměstnané či nemocné. Určitá skupina lidí toho zneužívá a odnesou to všichni. Já si nemyslím, že je u nás sociální zapbezpečení nějak příliš vysoké. Spíš si myslím, že se hodně lidí bojí nějak moc šlápnou Romům na kuří očka právě kvůli nařčení z rasismu. A tak se jim vychází opravdu až možná příliš vstříc. Na druhou stranu - oni si to taky umí hodně hlasitě zařídit....

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4908 23. 11. 2016 14:21

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

helena napsal(a):

A proč by to dělali?

Blbé je, že sme sa MY, väčšina rozhodli - ešte za Marišky Terezky, že si nebudú žiť po svojom ale tie ryby ich naučíme loviť (prípadne im ich budeme dávať), nech to stojí, čo to stojí. Aj proti ich vôli, aj "proti všem". Môžem sa mýliť, ale keby sme ich boli nechali kočovať, mohli sme sme si ušetriť hafo problémov - a aj im.

Brita

Není tady

#4909 23. 11. 2016 14:23

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Judyna napsal(a):

No jo, ale zákonodárci vytvořili určité prostředí pro lidi v nouzi - ať už nezaměstnané či nemocné. Určitá skupina lidí toho zneužívá a odnesou to všichni. Já si nemyslím, že je u nás sociální zapbezpečení nějak příliš vysoké. Spíš si myslím, že se hodně lidí bojí nějak moc šlápnou Romům na kuří očka právě kvůli nařčení z rasismu. A tak se jim vychází opravdu až možná příliš vstříc. Na druhou stranu - oni si to taky umí hodně hlasitě zařídit....

Tých drzejších, čo is to "umějí zařídit", je veľmi počuť... Ja sa bojím, že k tým, ktorí by to fakt potrebovali (a možno si ja zaslúžili) sa to zasa ani nemusí dostať. Ale tak je to so všetkým, nielen s Rómami a nielen s dávkami.

Brita

Není tady

#4910 23. 11. 2016 15:32

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥

Selima napsal(a):

Môžem sa mýliť, ale keby sme ich boli nechali kočovať, mohli sme sme si ušetriť hafo problémov - a aj im.

Tuším že vo Francúzsku stále kočujú - samozrejme s karavánmi, ale neviem, či a ako im to tam funguje. Ak ukradnú hydinu, alebo ovcu na poli, alebo vytrhajú šalotku a artyčok, tak asi sú problémy aj tam gloria

Není tady

#4911 23. 11. 2016 16:19

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Selima napsal(a):

Judyna napsal(a):

Tých drzejších, čo is to "umějí zařídit", je veľmi počuť... Ja sa bojím, že k tým, ktorí by to fakt potrebovali (a možno si ja zaslúžili) sa to zasa ani nemusí dostať. Ale tak je to so všetkým, nielen s Rómami a nielen s dávkami.

Ano.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4912 23. 11. 2016 19:43

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

lupina montana napsal(a):

Selima napsal(a):

Môžem sa mýliť, ale keby sme ich boli nechali kočovať, mohli sme sme si ušetriť hafo problémov - a aj im.

Tuším že vo Francúzsku stále kočujú - samozrejme s karavánmi, ale neviem, či a ako im to tam funguje. Ak ukradnú hydinu, alebo ovcu na poli, alebo vytrhajú šalotku a artyčok, tak asi sú problémy aj tam gloria

Neviem, ale na rozdiel od našich osád, napríklad v Jarovniciach (alebo mestskýsch ghett - u nás Lunik IX v Košiciach, u vás Chomutov Most, či kde...) o nich nečítať ani v medzinárodnej tlači, ani v prípisoch Európskej únie... Buď sú Francúzi otrlejší, alebo sa to nejako lepšie stratí, neviem. rodna

Brita

Není tady

#4913 29. 11. 2016 7:42

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Dostala jsem mailem...
Stáří
Nikdy bych nevyměnil moje úžasné přátele, můj krásný život, moji milující rodinu za míň šedých vlasů, nebo za plošší břicho.
Jak jsem zestárl, stal jsem se k sobě laskavější a méně kritický. Stal jsem se svým vlastním přítelem.
Nechci peskovat sám sebe za to, že sním extra zákusek, za to, že si neustelu postel, nebo za koupi toho hloupého plastového trpaslíka, kterého jsem vůbec nepotřeboval, ale vypadá tak krásně na mé zahradě.
Viděl jsem příliš mnoho mých přátel opustit tento svět příliš brzy, předtím, než pochopili velkou svobodu, která přichází s věkem.
Co je komu do toho, když se rozhodnu číst, nebo hrát na počítači do 4 hodin a spát až do poledne?
Budu tančit sám se sebou na ty nádherné melodie z 60. a 70. let, a když se mi zachce plakat nad dávno ztracenou láskou tak klidně plakat budu.
Klidně budu chodit na pláž v těsných plavkách, natažených na vypouklé břicho, a nořit se do vln, pokud se tak rozhodnu, navzdory soucitným pohledům mladých lidí atletických postav, ale oni budou také jednou staří.
Vím, že jsem občas zapomnětlivý. Ale některé životy jsou úplně zapomenuty. A já si konec konců pamatuji důležité věci.
Jistě, v průběhu let moje srdce bylo zlomené. Když ztratíte někoho blízkého, nebo pokud dítě trpí, nebo dokonce, když vašeho milovaného psa přejede auto? Ale zlomená srdce jsou to, co nám dá sílu a porozumění a soucit. Srdce nikdy nezlomené je dokonalé a sterilní ale nebude nikdy vědět, jaká radost je z bytí nedokonalého.
Jsem tak rád, že jsem žil dost dlouho, aby mé vlasy zšedly a mé mladické úsměvy se věčně vryly do hlubokých rýh na mé tváři.
Mnozí se nikdy nezasmáli, a mnozí zemřeli dříve, než jejich vlasy zbarvilo stříbro.
Jak člověk stárne, je snazší být pozitivní. Už mne nezajímá, co si myslí ostatní. Nemám otázky, už se sám sebe neptám.
Dokonce jsem získal právo být špatný.
Takže na vaši otázku odpovídám, ano, jsem rád zralý. Můj věk mne osvobodil.
Líbí se mi člověk, kterým jsem se stal. Nebudu žít navždy, ale dokud jsem ještě tady, nebudu ztrácet čas hořekováním, co by mohlo být, nebo dělat si starosti, co bude.
A jíst dezert budu každý den, pokud budu chtít a mít chuť!
A pít víno, pivo i kořalku, pokud budu chtít a mít chuť!

Není tady

#4914 29. 11. 2016 8:02

vera
♥♥♥♥♥♥-

helena....................super

ano, věk osvobozuje

Není tady

#4915 29. 11. 2016 22:25

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥

Hezký...  smile

Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

#4916 7. 1. 2017 17:08

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Situace jedné mé známé mě donutila k zamyšlení.

Ta dotyčná má asi 5 let před důchodem, žije sama. Má téměř 90letou maminku, která byla doteď čupr. Jenže  maminka už začíná mít problémy – zapomíná, má arytmii, hůř se jí dýchá, hůř se pohybuje. Je to o strach nechávat ji doma samotnou. Její dcera ji v žádném případě nechce dát do domova důchodců, ráda by se o ni postarala sama. Jenže – maminka je jenom stará, není natolik nemocná, aby dostávala příspěvek na péči. Tak si říkám – nemělo by to být od nějakého věku  automatické – třeba právě od těch 90 let, aby lidé, kteří se o sebe pečlivě starali, kteří mají to štěstí, že neonemocněli vážně, nemuseli jen kvůli tomu, že jsou staří, do ústavu? Protože přece jen – i když ona je relativně zdravá, tak projevy stáří jsou čím dál výraznější. Na WC si třeba dojde, ale vzhledem k nynějším silným bolestem zad a kyčlí je zde neustále nebezpečí, že bez podpory spadne. Kdyby měla její dcera manžela, asi by to neřešila, odešla by z práce a zůstala by s ní doma i bez prostředků. Ale takhle?

Stejné to měla moje kamarádka, která svého 87 letého otce nakonec musela dát do DD. Ani ona na příspěvek neměla nárok. Byl  „jen“ starý. To, že není absolutně schopen dodržet jakoukoliv hygienu nebo se najíst sám od sebe (musel mu někdo říct, aby se najedl, pak to zvládl sám), to nikoho nezajímalo. Nemocný nebyl. V DD se rychle horšil a během několika měsíců zemřel.

Je mi jasné, že na někoho stáří příjde dřív a na někoho později, možná by se to dalo stanovit s ohledem na průměrný věk, nevím.

Co si o tom myslíte?

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4917 7. 1. 2017 17:29

helena
♥♥♥♥♥♥♥

je jenom stará, není natolik nemocná, aby dostávala příspěvek na péči
Moje parketa to není... ale co vím, příspěvek se nepřiznává podle zdraví/nemoci, ale stupně závislosti = schopnosti se o sebe postarat. Kritéria by se mohly najít třeba na MPSV.
I když uznávám, že závratná suma to asi nebude.

Není tady

#4918 7. 1. 2017 17:34

modrovous
♥♥♥♥♥♥-

Napadlo mě zkusit nějak zkombinovat částečný úvazek (pokud by jí vyšel zaměstnavatel vstříc) s nějakou sociální službou.
Příspěvek asi nebude bůhvíjaký, jak píše helena, a odejít na částečný úvazek chvíli před důchodem taky není zrovna
ideální řešení, ale nic jiného mě nenapadá. hmm

Vůl zůstane volem a pařez pařezem.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“
Jan Werich

Není tady

#4919 7. 1. 2017 17:36

modrovous
♥♥♥♥♥♥-

Ještě mě napadlo, jestli nemají poblíž nějaký denní stacionář, a možnost maminku vozit tam.

Vůl zůstane volem a pařez pařezem.

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“
Jan Werich

Není tady

#4920 7. 1. 2017 17:51

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Ona už částečný úvazek má, denní stacionář u nás není. Navíc - ona pracuje na tři směny.
Vím, že se příspěvek dostává podle stupně závislosti, ale ona je fakt relativně zdravá - chodit může, duševně je také v pořádku. Jenom chodí špatně,  nejistě a občas zapomíná. Na  příspěvek se ptala nedávno, doktorka odmítla.
Tatínek té mé kamarádky - tam jí to vyloženě doktor řekl, že na příspěvek nemá nárok, že je to jen stáří a že jeho stav odpovídá věku.
Navíc ten nejnižší příspěvek na péči je 800 Kč. A podmínkou je, že nezvládá 3 z těchto činnosti -
        Mobilita
    Orientace
    Komunikace
    Stravování
    Oblékání a obouvání
    Tělesná hygiena
    Výkon fyziologické potřeby
    Péče o zdraví
    Osobní aktivity a péče o domácnost
Ona zvládá všechny. Ale špatně.

Je přece jasné, že člověk už třeba v těch 90 letech nemůže být sám.....

Upravil(a) Judyna (7. 1. 2017 17:55)

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4921 8. 1. 2017 13:52

Selima
♥♥♥♥♥♥♥

Táto spoločnosť (teda, ani naša, slovenská) si ešte nezvykla, že by sa ľudia mohli dožiť vcelku OK 90 a viac rokov... a že aj takúto situáciu (ešte je pomerne OK, ale nemôže byť sám/sama) treba nejako riešiť.

Brita

Není tady

#4922 8. 1. 2017 15:02

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

Ano. Taky si to tak myslím. Protože to nejsou nemocní lidé, jsou jenom hodně staří a potřebují proto naši péči. Vlastně něco jako malé děti - ty také nejsou nemocné, přesto o ně maminky celodenně pečují. Možná by to chtělo něco jako mateřskou - třeba od těch 85 či 90 let. Protože zavírat tyto lidi do ústavu mi příjde nefér jak pro ně, tak pro ty, co se o ně chtějí postarat. A nechávat je samotné je opravdu riskantní.
Velkou roli hraje i pozdní odchod do důchodu - dřív, když bylo třeba postarat se o rodiče, lidé už byly mnohdy v důchodu (vím, že to nebylo pravidlo). takže situace se změnila i v tomto.
Mělo by se začít hledat nějaké řešení.

Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#4923 8. 1. 2017 16:15

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥

Ano Judy, když se zvyšoval ten věk odchodu do důchodu, byla to jedna z prvních věcí, která lidi napadla - tedy lidi mého věku. Že naše dcery budou ještě chodit do práce a nebudou mít ani kapku času usch
Ta "dceří dovolená" je hele skvělej nápad. Nemá každej vejminek.

Není tady

#4924 8. 1. 2017 18:53

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Jo, taková možnost péče by byla pro leckoho velká pomoc...
Jenže v souvislosti s tím mě docela zarazilo, že "Kdyby měla její dcera manžela, asi by to neřešila, odešla by z práce a zůstala by s ní doma i bez prostředků."
Samozřejmě - v dobrým i zlým a tak dál - a možná to jen blbě čtu... ale jaksi postrádám ohled na onoho manžela (kdyby ho teda měla http://fora.babinet.cz/img/smilies/wink.png)

Není tady

#4925 8. 1. 2017 19:09

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥

Tak to nevíš - třeba by se domluvili.
A třeba ani ne - můj mi dovlek tchýni na opatrování a ani ho nenapadlo se zeptat - a nezabila jsem ho cool
Ovšem pravda; to je tím, že já si kvůli magorovi nezas.eru karmu, že.

Není tady

NÁŠ TIP:

• Originální květiny a kytice Frutiko z čerstvého ovoce, čokolády a dortů představují skvělý dárek s objednáním online a doručením po celé ČR!

• Dodáváme originální parfémy a kosmetiku světových značek Armani, Dior, Chanel, Lacoste velice levně. Skladem máme 75 000 kusů parfémů a kosmetiky.

• Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

• CVIČTE KEGELOVY CVIKY NEJEN PRO LEPŠÍ SEX!

• Značkové parfémy a kosmetika, 5 prodejen v ČR, skladem přes 375 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

Zápatí