TOPlist

Oznámení

10. června : Rozhovory s odborníky na dané téma, aneb novinka Babinetu.

8. června : Anketní vlákno pro všechny uživatele, aneb jaký si přeji mít Babinet.

6.června : Ženy a podnikání : Poslechněte si příběh Petry Hajské a nechte se inspirovat.

#1 13. 12. 2010 21:33

Blossom
Host

Může soukromá osoba vystavit fakturu?

Potřebovala bych poradit: Vydala jsem vlastním nákladem knihu. Některá knihkupectví, kam jsem ji distribuovala, si přejí, abych jim na prodané knihy vystavila fakturu.
Já jsem však svou knihu vydala jako soukromá osoba, nikoli firma, tedy nemám IČO a DIČ a nemám ani razítko.

Můžu vystavit fakturu, aby mi mohli platbu poslat převodním příkazem na mé sporožiro?

Jak to budu mít  s daněmi? Předpokládám, že letos se prodá tak 70 % výtisků (zatím se to tak jeví, jak to dopadne, se uvidí až koncem roku - na řadě míst mám knihu v komisním prodeji). Těch cca 70% výtisků by mělo víceméně pokrýt náklady, takže letos, domnívám se, z toho žádný zisk mít nebudu a tudíž ani daně (domnívám se) platit z letošního prodeje knih bych neměla. Teprve co se prodá příští rok, mi půjde do zisku.

Prosím, máte-li s něčím podobným někdo zkušenost, poraďte.
Už mi to mezitím zjišťuje i má firemní účetní - má daňová poradkyně, ale ta se s tím zatím prý nesetkala, musí to nastudovat.
Pokud budu mít i nějakou radu nebo zkušenost od vás, budu jistější...
Předem díky.

#2 14. 12. 2010 6:06

Petr100
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Může soukromá osoba vystavit fakturu?

Myslím si, že fakturu nemůžeš vystavit. Takovou fakturu by berňák určitě neuznal. Firma nesmí vyplatit nezdaňené peníze. Chtělo by zjistit, jak to dělají umělci / malíři..../, ti zřejmě IČO nemají a také prodávají přes galerie. Druhý problém vidím v tom, jak uplatnit tvoje náklady, aby jsi nemusela celý příjem zdanit.

Zvýšíme daně, zlepšíme lidem život, věří expert ČSSD.

Není tady

#3 14. 12. 2010 7:37

Vladena
♥♥♥♥♥♥-

Bloss, obrať se s dotazem na tento kontakt:
email: lenka@lanczova.cz

adresa:
Lenka Lanczová
Městská knihovna
37881 Slavonice, Czech rep.

Není tady

#4 14. 12. 2010 9:57

Blossom
Host

Dík za odpovědi. Na ten kontakt jsem napsala, dám vědět, co mi odpovědí.

Mezitím jsem kontaktovala člověka, o kterém vím, že v minulosti knihu taky vydal, snad mi ze své zkušenosti poradí.
Nějak to jít přece musí, lidí, co vydávají knihy vlastním nákladem myslím není málo, nějak ta situace být ošetřena musí. Až zjistím jak, napíšu to sem.

A kdyby tu nějaká šikovná účetní či daňová poradkyně věděla, co a jak a napsala to sem, předem děkuji za radu. pussa

#5 14. 12. 2010 11:44

majkafa
Host

Bloss, určitě se zeptej na finančáku. Oni ti poradí.

My jsme kdysi, když nám do firemního časopisu přispíval jeden pán, od něj faktury dostávali, ale nehradili jsme je celé, srazili jsme mu srážkovou daň a odeslali ji finančáku.
Podívej se do příjmovky do paragrafů kolem §38 na srážkovou daň.
Ale na finančáku ti jistě poradí, co máš dělat. Je i v jejich zájmu, aby to bylo správně.

#6 14. 12. 2010 13:47

Blossom
Host

Majkafo, máš pravdu - nejlíp se zeptat přímo u zdroje.
Tak jsem to udělala - zavolala jsem jim tam, z hlavy to ale nevěděli ani oni, prý jim to mám dát mailem a oni se na to podívají a tak za 2 dny si mám zavolat.

Tak jsem docela zvědavá, co mi řeknou. Pak ten výsledek sem napíšu, ať to případní další zájemci zde (v podobné situaci) nemusí složitě zjišťovat.

#7 14. 12. 2010 17:18

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Web

Blossom:
fakturu vystavit nesmíš - bez IČA by ti stejně nikdo fakturu neproplatil, ale co zkusit sepsat s knihkupectvím Dohodu o provedení práce (díla)" příklad  - práce (dílo) = napsaná kniha, počet výtisků a od toho odvíjející se odměna. Knihkupectví ti např. 1x měsíčně napíše, kolik výtisků se prodalo a na základě toho ti vyplatí odměnu. Zdaňuješ 15%

Ale i tak by mě zajímalo, jak ti to doporučí z FÚ. smile

Upravil(a) Zklamaná (14. 12. 2010 17:20)

IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

#8 14. 12. 2010 18:19

Petr100
♥♥♥♥♥♥♥

Zklamčo, pokud je to hodně knihkupců, tak by to bylo velmi složité. Alternativa je, že si Blos najde známou spřízněnou firmu a ta provede všechny transakce, vč, zaúčtování nákladů za tisk. Já to tak dělám pro dva kumštýře, malíř a výtvarník. Je fakt, že ve svých propagačních materiálech uvádí moji firmu jako sponzora. Vše zdaním a hochům vyplatím.

Zvýšíme daně, zlepšíme lidem život, věří expert ČSSD.

Není tady

#9 14. 12. 2010 20:27

Vladena
♥♥♥♥♥♥-

Blossom napsal(a):

Dík za odpovědi. Na ten kontakt jsem napsala, dám vědět, co mi odpovědí.

Mezitím jsem kontaktovala člověka, o kterém vím, že v minulosti knihu taky vydal, snad mi ze své zkušenosti poradí.
Nějak to jít přece musí, lidí, co vydávají knihy vlastním nákladem myslím není málo, nějak ta situace být ošetřena musí. Až zjistím jak, napíšu to sem.

A kdyby tu nějaká šikovná účetní či daňová poradkyně věděla, co a jak a napsala to sem, předem děkuji za radu. pussa

Bloss, ten kontakt je šikovná autorka,která vydala vlastním nákladem několik knih. Kopíruji.
Lenka Lanczová
[29.12.1964]

[1] [2]
Lenka Lanczová je velmi úspěšná a autorsky plodná česká spisovatelka a v posledních letech nejvydávanější a nejčtenější autorka románů pro mládež. Narodila se roku 1964 v Dačicích. Na základní školu chodila ve Slavonicích, po maturitě na Střední ekonomické škole v Jindřichově Hradci pracovala rok u Okresní správy spojů. S manželem, dvěma dětmi a jezevčíkem Pajdou žije ve Slavonicích, kde od roku 1987 pracuje v Městské knihovně, přičemž je v neustálém kontaktu s knížkami i čtenáři, převážně mladými
Má svoje webové stránky a je velmi komunikativní. Koukni znova na ten kontakt.

Není tady

#10 14. 12. 2010 20:44

Zklamaná
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: u nás v Galaxii :-))
Web

Petr100 napsal(a):

Zklamčo, pokud je to hodně knihkupců, tak by to bylo velmi složité. Alternativa je, že si Blos najde známou spřízněnou firmu a ta provede všechny transakce, vč, zaúčtování nákladů za tisk. Já to tak dělám pro dva kumštýře, malíř a výtvarník. Je fakt, že ve svých propagačních materiálech uvádí moji firmu jako sponzora. Vše zdaním a hochům vyplatím.

Taky způsob wink Bloss by nemusela hledat spřízněnou firmu, a nebo tiskarny (které tedy jsou ochotné tisknout i malonákladově, nebo tiskout přímo pro autory = vlastní náklad) tohle vše zařidí, včetně nabídky knihkupcům, propagaci na knižním veletrhu, v katalozích....včetně  registrace ISBN a povinnému odvodu děl státní knihovně.

Upravil(a) Zklamaná (14. 12. 2010 20:48)

IDIOT SE UČÍ VLASTNÍMI CHYBAMI, MAGOR SE UČÍ DEBILITĚ OD IDIOTA…….JÁ SE UČÍM CIZÍMI CHYBAMI lol
Kdybych to, co mi tu někteří říkáte, proměnila na stravu, nežral by to ani můj pes!
Svět nekonečných možností - ten tvoří F+F+F+F+F+F {přesně v tomto pořadí}.
http://www.youtube.com/watch?v=uVR-jLWz_7A

Není tady

#11 14. 12. 2010 21:12

Blossom
Host

Zklamaná napsal(a):

Petr100 napsal(a):

Taky způsob wink Bloss by nemusela hledat spřízněnou firmu, a nebo tiskarny (které tedy jsou ochotné tisknout i malonákladově, nebo tiskout přímo pro autory = vlastní náklad) tohle vše zařidí, včetně nabídky knihkupcům, propagaci na knižním veletrhu, v katalozích....včetně  registrace ISBN a povinnému odvodu děl státní knihovně.

Dohoda o provedení práce by byla fakt složitá, protože většinou "trousím" po knihkupectvích a kulturních institucích knihu po 5 až  20 ks do komise. Jen v jedné agentuře si vzali rovnou 300 ks (opět ovšem do komise).

Spřízněnou firmu bych nemusela dlouho hledat, bývalo by šlo teoreticky  použít naši firmu rodinnou. Dokonce tam máme reklamu  vzadu v knížce i uvedenou.
Jenže my jsme plátci DPH, tak jsem nechtěla, aby se cena zbytečně navyšovala o DPH (většina odběratelů jsou neplátci) , a navíc tohle byl čistě "můj" podnik, (řekla bych - až moje "partyzánština big_smile ) s rizikem, že na té knize i dost prodělám (což se zatím zdá, že snad ne), prostě nechtěla jsem naši firmu zatěžovat náklady. Zkrátka - ta kniha je MÁ srdeční záležitost, MOJE seberealizace. stolt

Zpětně to už asi nejde změnit na firmu, v tiráži knížky jsem uvedená já jako soukromá osoba. I to číslo ISBN a EAN jsem si zařídila (naštěstí - toto bylo dost jednoduché) a povinné výtisky státním knihovnám mám už rozeslané..

Ale říkám si - sakra, vždyť  toto musí být nějak řešitelné, přeci v dnešní době vydává knihy vlastním nákladem kdekdo... Doufám, že mi ten finančák poradí, kdo jiný by to nakonec měl vědět, než oni, že....

Vladěno, té Lence Lanczové jsem napsala, ale zatím neodpověděla. Jinak ji jako autorku velmi dobře znám, dcera když byla v pubertě přečetla snad vše, co ona vydala. Taky jsem do pár jejích knížek koukla, jsou to čtivé dívčí románky, něco nazpůsob Stanislava Rudolfa za dob našeho mládí...

#12 14. 12. 2010 21:22

Blossom
Host

Asi jsem si měla tyhle náležitosti kolem vyúčtování prodaných knih zajistit dřív, ještě před samotným vydáním knihy.
Nenapadlo mě ale vůbec, že by v tom mohl být nějaký problém....

Beru to ale  jako novou, zajímavou zkušenost, člověk se  pořád něco nového učí...
A jsem přesvědčená, že nějaké rozumné a proveditelné  řešení na tuhle situaci prostě existovat musí. stolt

#13 15. 12. 2010 12:28

Vladena
♥♥♥♥♥♥-

Publikace může obsahovat ISBN (mezinárodní číslo, které ji jednoznačně identifikuje); není povinné, ale doporučil bych ho použít. V případě, že vydavatelem knihy je vydavatelství, pak vám ISBN přidělí (je vhodné o něj požádat před odevzdáním podkladů k tisku, aby autor mohl ISBN do knihy uvést). Pokud jde o vydání knihy "vlastním nákladem", pak ISBN bezplatně přiděluje (na základě vyplněného formuláře) Národní agentura ISBN v ČR; mail: isbn[_zavináč_]nkp.cz. Každé vydání knihy (i různou formou: tištěná, elektronická na CD) má vlastní ISBN. Způsob zápisu ISBN, jeho umístění v knize i další náležitosti jsou popsány v dokumentaci dostupné na webu Národní agentury ISBN v ČR. Dle vyjádření pracovníků Národní agentury ISBN v ČR je i vydání elektronické knihy na CD neperiodickou publikací a vydavatel musí v tomto smyslu splnit všechny náležitosti jako u tištěné knihy (včetně odeslání povinných výtisků); v tomto bodě však nepanuje jednota a několik mnou oslovených knihoven neví (nemá „zaručený“ právní názor), zda i elektronická kniha na nosiči CD je neperiodickou publikací ve smyslu zmíněného zákona.

Protože jsem si u vydavatele objednal "kompletní dodání publikace", na všechny práce s ním spojené mi byla účtována DPH ve výši 5%. Pokud bych ale knihu vydal vlastním nákladem (tj. vydavatelem bych byl já) a nechal si ji pouze vytisknout (a případně i vyvázat), byla by mi na vše účtována DPH 19%. Možná se to někomu nezdá jako velký rozdíl, ale věřte, že v ceně publikace je to znát (pokud tedy neděláte tisícový náklad, jehož odběr máte dopředu zajištěn).Také si dejte pozor na množství obrázků a jejich „sytost“. Běžně uváděné ceny za jednu stranu předpokládají, že jde o text, a v případě použití většího množství obrázků se může cena tisku navýšit až o 100%. Proto silně doporučuji si vše předem ověřit u svého vydavatele.Publikaci můžete vydat jako pouze tištěnou, kombinaci tištěné a elektronické nebo jako pouze elektronickou. Co se týká vlastního prodeje knih, obrátil jsem se na finanční úřad a živnostenský úřad, kdy mi bylo (právně nezávazně) odpovězeno, že prodej takové knihy nespadá "pod živnost", neboť jde o "využití výsledků autorských práv" ve smyslu zákona 121/2000 Sb - "autorský zákon". Příjmy z prodeje podléhají dani z příjmů, ale stačí evidovat jen příjmy (tj. není nutné "vést účetnictví") a výdaje se uplatní "paušálně". Prodáte-li knihu jednotlivci (fyzické osobě), bude stačit příjmový doklad; pokud si publikaci objedná firma (právnická osoba), vystavíte fakturu.

Pokud uvažujete o prodeji knihy přes knižní obchody, pak silně doporučuji, aby kniha měla přiděleno nejen ISBN, ale i čárový kód (kvůli „čtečkám“ na pokladnách). Takový čárový kódu je (tuším) možné získat současně i ISBN číslem (podrobnosti bohužel neznám).

Co se týká prodeje knihy, máte dvě možnosti: vlastní prodej a přes obchodníka. V případě vlastního prodeje počítejte s navýšením koncové ceny pro zákazníka v důsledku poštovného; je-li kniha malé hmotnosti, lze ji poslat jako „obyčejný dopis“ - konkrétní cenu zjistíte na nejbližší poště. Nejste-li plátci DPH (což platí v naprosté většině případů), pak prodejní cena nezahrnuje DPH (jedná-li se o vlastní prodej knihy), tj. nikde v publikaci nesmíte mít „cenu bez DPH“ a cenu s „DPH“. Cena je jen jedna, a to cena prodejní.

Prodej přes obchodníka: Je velmi vhodné si dopředu ujasnit, přes koho budete zboží prodávat, v jakém nákladu a za jakých podmínek. Počítejte s vysokou marží jednotlivých obchodníků; je naprosto běžné, že marže se pohybuje v řádu cca 40 procent prodejní ceny knihy. Obchodník již bude plátcem DPH (v naprosté většině případů), tj. prodejní cena knihy již bude obsahovat DPH ve výši 5%.

Jistě jsem nevyčerpal dané téma „do mrtě“, nicméně jsem se snažil poskytnout všechny informace všem, kteří se vydají podobnou cestou jako já a na jejímž konci je hotová kniha a spokojení čtenáři  Takže, do toho a hodně štěstí

Verze 2007-04-04

Pavel Kříž
http://ebook.craftcom.net

P.S.: Originál tohoto článku je k dispozici ve formátu PDF na mém webu...

Není tady

#14 15. 12. 2010 12:56

Blossom
Host

Vladěno, potvrzuji tebou psaný příspěvek, respektive citaci pana Kříže. K tomu dodávám:

- Získání ISBN a čárového kódu je v podstatě brnkačka - zavoláte na jedno číslo (mám kdispozici), tam jim nahlásíte vše, co oni chtějí vědět, a oni vám do 2 dnů obě čísla pošlou. je to bezplatné.

- Povinných výtisků je celkem 5, také toto zjistit je snadné, a současně má člověk oznamovací povinnost na různé instituce - i toto je snadné.

- Článek pana Kříže je z roku 2007, a tedy tam je psáno DPH pro knihy 5% (a pro ostatní 19%), nyní platí pro knihy 10% (a pro ostatní 20%).

-zajímavé je to, že (na rozdíl od informací z článku p. Kříže), mě tiskárna účtovala za vytištění knihy DPH jen 10% (jen za tisk knih, žádné komplexní služby). Doufám, že to mají správně, tisknou a účtují knihy denně...)

Kromě výše popsaných rozdílů oproti článku p. Kříže v příspěvku Vladěny, potvrzuji vlastní zkušeností víceméně to, co v článku je psáno. stolt

#15 15. 12. 2010 13:10

Blossom
Host

Tak, mám konečně informaci z finančáku, jak to správně udělat:

Musím se na finančáku zaregistrovat. Ne jako firma, ale jakousi registraci tam mít musím (teprv tam půjdu).
A poté smím vystavovat faktury i paragony, i když nemám IČO a DIČ.
Ohledně daní se to udělá takto: Náklady si započítám v tomto roce, a tržbu z tohoto roku také v tomto roce. Výsledet nechám započítat do svého daňového přiznání.

Zajímavost - protože část nákladu jsem rozdala (řádově 10%), tak i náklady musím ponížit ve stejném procentu.

Tak to jen na zodpovězení otázek tohoto vlákna.
Věřím, že případní další vydavatelé knih nebudou muset díky tomuto vláknu zbytečně tápat, že jsem jim trošku tu cestičku "prošlapala"....

#16 15. 12. 2010 14:28

Vladena
♥♥♥♥♥♥-

Bloss, ať se kniha prodává a náklady se vrátí! Hodně štěstí ....a malá otázečka (kolik přibližně dělaly náklady za tisk?-můžeš sz).

Není tady

#17 17. 12. 2010 16:06

amely
♥♥♥♥♥--

Byla jsem tento týden na vánočním koncertu a tam křtili nové CD skupiny. Prozrazovali tam také, že na jakémsi školení jim doporučili markrtingový tah -  všude výrazně psát LIMITOVANÁ EDICE. Jako že je toho málo, kupujte, nebude.
Myslím, že by to platilo i na knihy.
Pak bylo ještě zajímavé, to CD nepolévali šampusem, ale protože budou vánoce, tak je posypali vanilkovým cukrem.

Není tady

#18 19. 3. 2012 23:06

AlJoe
♥------

Prosím o radu, řeším podobným problém: Také kniha vlastním nákladem. Zajímalo by mě, jak (jestli) jste řešila platbu zdravotního a sociálního pojištění z příjmů za knihu. Děkuji předem za radu. AlJoe

Není tady

NÁŠ TIP: Moudré knihy - Svět bez hranic, Nick Vujicic, Mark Dzirasa, Mabel Katz, Baťa.
NÁŠ TIP: Prohlédněte si nový katalog kuchyňských spotřebičů MORA. V nabídce naleznete vestavné trouby a desky, vestavné chladničky, vestavné mikrovlnné trouby či myčky, odsavače par či volně stojící sporáky.
NÁŠ TIP: Naším tipem je dovolená Chorvatsko 2012, neřešte problémy v Řecku a Egyptě. Prožijte krásné dovolenou, hotely v Chorvatsku na Vás čekají.
NÁŠ TIP: Váhoservis Balcárek dodává váhy a pokladny všech druhů. Reference průmyslových staveb najdete na webu stavební firmy TOMEK.
NÁŠ TIP: Centrum asistované reprodukce Fertimed Olomouc se zabývá převážně léčbou neplodnosti. Přívěsné vozíky všech typů najdete na webu firmy Vypos.
NÁŠ TIP: Pánské a dámské oblečení CHAOS JEANS, kolekce doplněna o bundy a mikiny Funstorm.
NÁŠ TIP: Víte jak se spí v Povlečení Matějovský? To je Spánek v komfortu. Nejen pro Vás ale i Vaše děti - Dětské povlečení. Nově v naší nabídce i Přehoz na postel k povlečení.
NÁŠ TIP: Kvalitní elektronická cigareta - Royal Siesta - Chcete kouřit zdravěji, levněji a bez dehtu?

Zápatí