Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 30. 1. 2010 22:36

Vanda
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 11. 2009
Příspěvky: 436

Koleno-přetržené vazy

Předvčerem jsem spadla na lyžích a dle lékaře mám přetržené vazy, asi křížový a postranní.Nohu mám staženou v ortéze,leduji a bez berlí se neobejdu.Dvakrát mi z nateklého kolena vytáhli krev a mám se hlásit v pondělí na ortopedii v místě bydliště, kde si domluvím další postup léčby.Prý bude asi nutná nějaká plastika-nemám vůbec tušení o co jde.....
kapitulationMáte prosím někdo zkušenost s něčím podobným?Jak dlouho trvá léčba a jak probíhá?Kdy budu moci normálně chodit?


Jo, jo život není peříčko..

Není tady

 

#2 31. 1. 2010 11:03

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Koleno-přetržené vazy

já nemám přední zkřížené vazy asi 7 let, také po úrazu na lyžích. Chvíli jsem  chodila s ortézou, pak mi laparoskopicky koleno vyčistili a to bylo všechno.Plastiku mi nabídli, až v případě, že by mě koleno zlobilo. Normálně jsem chodila až asi za 2 měsíce.
Výpotek mi tahali asi 5x.
Koleno mě bolí, když je změna počasí a zhruba 2x do roka, musím chodit půl dne s ortézou, protože nemůžu našlápnout.Nemůžu dělat dřepy, ale jinak mě to nijak zvl᚝ nezlobí.

jinak jukni tady http://www.acl-plastika.wbs.cz/Moje-operace.html


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 

#3 31. 1. 2010 11:52

Verčulka
Letňátka 2008
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 4987

Re: Koleno-přetržené vazy

Vando, jsem po plastice koleního vazu po úrazu na koni. Hospitalizace je krátkodobá, chvíli to bolí, ortézu a berle se nějakou dobu užívají a rehabilitace (vířivka + cvičení), ale měla jsem cca dva roky celkem klid. Vůbec bych se toho nebála stolt


http://www.ticker.7910.org/as1cCxl0g410010MjAyMzA2ZHwwMTI1ZHxKaXJ1bGth.gif
Jiřík se narodil 25.7.2008 ve 22:47, 4350g a 51cm
http://www.ticker.7910.org/an1cHpI0g410010Nzc3NzRkenw3NjA4MDVkYXxFdmEgYSBEb21pbmlr.gif
Eva 16.7.2010 13:08 2150g 43cm
Dominik 16.7.2010 13:10 2300g 45cm

Není tady

 

#4 31. 1. 2010 13:00

veronka83
♥------
Registrovaný: 27. 10. 2009
Příspěvky: 22

Re: Koleno-přetržené vazy

Ahoj Vando, jsem taky po plastice křížového vazu (úraz na bruslích).
JEdna věc je ten postranní vaz- u něj se plastika neprovádí, ten se sešije. Plastika se dělá u toho předního zkříženého vazu. Kdy budeš chodit, to záleží na rozsahu zranění, zda tam mᚠněco blokovaného...to ti řekne ortoped.

Jinak k té plastice- v současné době se při přetržení vazu uplatňují 2 přístupy - konzervativní léčba, kdy se koleno artroskopicky (operační zákrok - 1 den v nemocnici) vyčistí od zbytků a úlomků a nechá se být (i bez předního zkříženého vazu jde v pohodě chodit), koleno se zotaví do pár dnů tak, že můžeš chodit bez berlí (samozřejmě záleží na těch ostatních zraněních). Druhý přístup je plastika. Některý ortoped ti bude říkat, že plastika je zbytečná, některý bude tvrdit, že bez ní už si moc nezasportuješ a do 10 let si koleno dorasíš úplně. Je to jiné, pokud ti je 25 (jako bylo mě) a kdy mᚠzájem třeba ještě dalších 25 let aktivně sportovat - lyže, brusle, cokoliv...Nebo když se to stane člověku staršímu, který už žádný sport neplánuje a stačí mu chodit (tam se většinou plastika nedělá). Já jsem si o tom po úrazu něco načetla, takže jsem se rozhodla pro plastiku - ono bez toho vazu koleno není úplně stabilní (ne že by člověk neudržel rovnováhu, to vůbec ne, jde o vnitřní nestabilitu kolene), a koleno se skutečně mnohem více opotřebovává, protože tam není ten vaz, který drží 2 části od sebe.

Samotná plastika spočívá to v tom, že z podkolene ti vyjmou pár cm vazu, ten kousek ti implantují na místo, kde byl předtím ten přetržený vaz. V ideálním případě se tento náhradní vaz uchytí a po nějaké době plně nahradí funkci to starého. V nemocnici strávíš cca 3 dny, není to nic příjemného ale myslím, že ten výsledek za to stojí. Cca po měsíci od operace odhodíš berle, pak následuje postupná rehabilitace. Některé sporty můžeš začít už po dvou měsících- opatrný běh, rotoped,  uvádí se že po 1,5 roce od operace je možné dělat vše, tj. i sporty s velkou zátěží pro koleno jako lyžování.

Pokud si chceš o tom něco načíst, zkus si vyhledat "plastika LCA", je toho na netu hodně, protože přetržení vazů je docela běžný úraz.

Není tady

 

#5 31. 1. 2010 13:29

Vanda
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 11. 2009
Příspěvky: 436

Re: Koleno-přetržené vazy

Jejda, holky díky za reakce mrknu na ty odkazy co jste mi napsaly.Taky uvidím co mi v pondělí řeknou na ortopedii a dám vědět.
Nejsem žádný vrcholový sportovec,ale jsem prostě zvyklá v zimě stoupnout na lyže,v létě kolo a celej rok nějaký ty tůry po lese se psem,taky se ráda hrabu na zahradě v záhoncích u čehoš vždy dřepím.Tohohle bych se nechtěla vzdát i když už mi čtyřicet bylo.Taky mám zaměstnání kde vlastně celý den pobíhám.
Lam zkusila jsi od toho úrazu ještě lyžovat?Já totiž nechápu jak to koleno může fungovat bez toho svalu.To tě přeci musí v tom píchat a celá ta noha musí být strašně nespolehlivá.Já když v té ortéze zkusím trochu se o tu nohu opřít,bolí to jak čert a mám pocit,že se ta noha vyvrací do všech světových stran.


Jo, jo život není peříčko..

Není tady

 

#6 31. 1. 2010 17:18

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Koleno-přetržené vazy

ano, zkusila a s ortézou to jde v poho. Kleknout si taky můžu, taky se hrabu v záhonech, ale třeba 20 dřepů po sobě neudělám.
Nevím, jak je to dnes, ale tenkrát mi řekli, že plastika se dělá jen Brně a je to marození na 1/2 roku. Dnes už to asi pokročilo.
Je důležité posilovat stehenní svaly, které vlastně suplují ten vaz.Koleno mi nevypadává.
Krátce po úrazu jsem nohu neskrčila a nemohla jsme dostoupnout, přesně jak popisuješ..

Já bych to chvíli asi nechala a uvidíš, jak tě to bude zlobit.Na plastiku se dá jít vždy.


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 

#7 31. 1. 2010 20:08

sugar
♥♥♥♥---
Registrovaný: 21. 1. 2009
Příspěvky: 457

Re: Koleno-přetržené vazy

Jsem 3/4 roku po plastice předních vazů (předtím odstranění menisků) a taky můžu jen doporučit. Chvíli jsou s tím problémy, ale teď už úplně v pohodě. Podle mě je lepší si nechat plastiku udělat, než mít "ve stáří" problémy. To stáří je v úvozovkách, protože pro některý ortopedy jsi na tuhle operaci stará už ve 40. Ze svých zkušeností doporučuju 2. ortopedickou kliniku v Motole. A ti to brzy běhá. smile

Není tady

 

#8 2. 2. 2010 9:55

Vanda
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 11. 2009
Příspěvky: 436

Re: Koleno-přetržené vazy

Včera jsem prošla v Brně pořádným vyšetřením,kde mi potvrdili přetržený přední křížový vaz bohužel i zlomeninu v koleni.Takže první je nutné počkat, až se zhojí ta zlomenina a potom se budou řešit ty vazy a to podle toho, jak ta noha bude fungovat.Doktor říkal,že jsou lidi kteří jsou schopni fungovat vcelku normálně i bez toho vazu -to budeš asi ty Lam.No a ti, kterým to nejde, nezbývá než ta operace z které bych zas takový strach neměla, portože co tu psaly holky nebo jinde ve většině případů jim to pomohlo.Ale jak to bude, to se uvidí až časem. Já tedĄ mám 6-8týdnů čučet na řiti s nohou ve zvýšené poloze a čekat až sroste což je pro mě naprosto šílené.


Jo, jo život není peříčko..

Není tady

 

#9 2. 2. 2010 10:42

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Koleno-přetržené vazy

jestli mᚠortézu, tak ji nenos jako já pořád .Protože mi to jaksi opomněli říct, já jí nosila 3 týdny před operací a tím mi ochably svaly.Pak jsem to musela dost dohánět.

To vůbec byla komedie.Nejdřív na mě  koukali jak na simulanta, co tam otravuje v neděli. Pak mi řekli, že to bude asi meniskus a že počkáme.Dali mi ortézu od stehna ke kotníku.Na několika dalších vyšetřeních mi zase tvrdili, že jde o menisky a že mě tedy objednají na operaci, a přijdu v určený den ráno.Až teprve tam zjistil takovej mladej kluk, co mi jednou pokrčil nohu, že jsou to vazy.Nikdo po mně nechtěl předoperační vyšetření.Čemuž se dodnes divím.


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 

#10 2. 2. 2010 10:53

Vanda
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 11. 2009
Příspěvky: 436

Re: Koleno-přetržené vazy

Ortézu mám přes celou nohu a mám ji mít pořád i v ní spím.To ,že až mi ji sundají znamená ochablé svaly a rehabilitaci je mi jasné.Já ji na té noze musím mít pořád-tím mi ta noha vlastně drží pohromadě.Já tou nohou vlastně nijak nepohnu, musím si pomáhat rukama tak ,že ji chytnu a zvednu na postel nebo zase sundám.Největší gol je že dnes mě vlastně bolí víc ta zdravá noha než ta zmrzačená.


Jo, jo život není peříčko..

Není tady

 

#11 2. 2. 2010 10:59

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Koleno-přetržené vazy

Vanda napsal(a):

Ortézu mám přes celou nohu a mám ji mít pořád i v ní spím.To ,že až mi ji sundají znamená ochablé svaly a rehabilitaci je mi jasné.Já ji na té noze musím mít pořád-tím mi ta noha vlastně drží pohromadě.Já tou nohou vlastně nijak nepohnu, musím si pomáhat rukama tak ,že ji chytnu a zvednu na postel nebo zase sundám.Největší gol je že dnes mě vlastně bolí víc ta zdravá noha než ta zmrzačená.

to je jasný, protože ji víc zatěžuješ.
Já v ortéze taky spala, nohu jsem taky zvedala jako ty. Docela se divím té Sudové, jak s tím chce na olympiádu.Já nemohla slézt ani schody


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 

#12 11. 3. 2010 12:59

Kuty
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 2. 2007
Příspěvky: 2773

Re: Koleno-přetržené vazy

Syn měl zase pochroumané koleno z juda.Nevím přesně co měl s vazama,nic o plastice neříkal,taky dostal ortézu.Po nějaké době ho ale začala ta noha dole v lýtku bolet,žádná silná bolest to nebyla,ale při jedné kontrole se o tom v brně v nemocnici zmínil - hned ho šoupli na kontrolu na cévní a zjistili,že dostal trombozu.
Takže pozor na to,každou bolest nohy radši hlásit,není to sranda.

Není tady

 

#13 18. 1. 2011 20:08

Sweetynka
♥------
Registrovaný: 18. 1. 2011
Příspěvky: 1

Re: Koleno-přetržené vazy

Jako asi spousta lidí zde, i já jsem spadla na lyžích a mám něco s kolenem. Stalo se to 11.1. 2011 na lyžařském výcviku. Nejdříve to vypadalo dobře, pouze na natažený vaz, ovšem dnes jsem se dozvěděla,že je možná přetržený, ale doktor to nevěděl s jistotou. Zmínil se však o operaci. Já jsem však proti, opravdu udělám cokoliv ale operaci nechci. Žádný sport (až na tělesnou výchovu) nedělám pravidelně, vrcholový sportovec ze mě nebude nikdy. Koleno mi přijde lepší než před 3-4 dny, každým dnem se to zlepšuje. Už dokonce i došlápnu, což dříve nešlo. Proto se ptám, je v mém případě operace nutná? ( Doktor se již vyjádřil v můj prospěch, přesto bych chtěla radu vice lidi) Předem děkuji smile

Upravil(a) Sweetynka (18. 1. 2011 20:09)

Není tady

 

#14 18. 1. 2011 21:20

Vanda
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 11. 2009
Příspěvky: 436

Re: Koleno-přetržené vazy

Jsem rok po úraze v koleni jsem měla i zlomeninu která srostla dobře,poškozené vazivo jsem si nijak opravovat nenechala,hoodně jsem cvičila-asi 4 měsíce pravidelně.Noha není na stopro,ale dá se s ní normálně fungovat.Letos jsem zatím na lyžích nestála,ale k té příležitosti mi nechali vyrobit speciální ortézu asi za 4000Kč -já doplácela nějak 1200Kč zbytek pojištovna.Tak uvidíme.
Mimochodem ta Sudová prý měla nějakou zahraniční ortézu a ty se pohybují od 25 000Kč výše-říkal můj ortopéd.


Jo, jo život není peříčko..

Není tady

 

#15 21. 1. 2011 20:26

laminanonte
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 1. 8. 2007
Příspěvky: 2636

Re: Koleno-přetržené vazy

já tedy píšu operace...ale ve skutečnosti to byla laporoskopická revize. Vyndali zbytky vazu a omrkli stav. Plastiku vazu mi nedělali.


Každý je génius.
Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom,
bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.

* Albert Einstein

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů