TOPlist

Oznámení

5.září : Pro všechny uživatele jsme otevřeli nové informační vlákno, aneb POZVÁNKY - akce, výstavy, jarmarky a jiné.

28. srpna : Anketní vlákno pro všechny uživatele, aneb jaký si přeji mít Babinet.

28.srpna : Aktuální rodičovské téma : Jak na dětskou imunitu?

#1 17. 4. 2009 11:18

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Brigáda od 15 nebo 16 let?

Dcera 15 let by chtěla jít letos v létě na brigádu. Už by jí i měla sehnanou, ale má si prý zjistit, jestli může být už v 15 letech zaměstnaná. Ptala jsem se tedy na ÚP, ale odpověď byla, že neví. Na internetu na to nějak nemůžu narazit. Nemáte někdo nějaký odkaz, kde bych si potom mohla údaje vytisknout?


Iveta X

Není tady

 

#2 17. 4. 2009 11:24

Ota
Moderátor(ka)
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5411

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Práce dětí do 15 let věku nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je v ustanovení § 2 odst. 6 zákoníku práce zakázána. Od ustanovení § 2 odst. 6 zákoníku práce se nelze odchýlit ani je-li to ve prospěch dítěte.
http://www.mpsv.cz/cs/6
Je to dole.


Ota
------------------------------------------------------
Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.
K. H. Borovský.

Není tady

 

#3 17. 4. 2009 11:32

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Oto díky, snad jsem správně vyčetla, že dcera by tedy od 15 let mohla být zaměstnaná na 30 hodin týdně. Jen mě mate ta základní školní docházka - ona teď vyjde ze ZŠ a od září nastupuje na střední školu,  o prázdninách je tedy už studentem té budoucí střední školy či je pořád žákem základní školy? Jde o úklid v nemocnici a  prý kvůli dani musí mít i potvrzení od školy. Tedy od jaké?

Upravil(a) Iveta X (17. 4. 2009 11:33)


Iveta X

Není tady

 

#4 17. 4. 2009 11:41

Ota
Moderátor(ka)
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5411

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Iveto, chápu to tak, že, jak ukončí základní školu v červnu, přestává být žákyní ZŠ.


Ota
------------------------------------------------------
Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.
K. H. Borovský.

Není tady

 

#5 17. 4. 2009 11:45

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Oto snad máš pravdu. Díky. Člověk honí informace, přitom tohle by měli snad poradit na pracáku, ale bohužel...


Iveta X

Není tady

 

#6 17. 4. 2009 12:33

Cirilla
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 1. 2008
Příspěvky: 294

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Jenom malé upozornění. Do 18 let musí smlouvu podepsat i zákonný zástupce a musí mít vstupní lékařskou prohlídku. Ať si určitě podepíše prohlášení k dani, může mít základní slevu na poplatníka(2070,- měsíčně), jen jako deváťák si nemůže uplatnit slevu na studium, protože studentkou se stane až od 1.9.

Není tady

 

#7 17. 4. 2009 12:55

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Cirillo, tu vstupní prohlídku musí mít každý mladistvý nebo záleží na zaměstnavateli?


Iveta X

Není tady

 

#8 17. 4. 2009 13:03

mala.popelka
Moderátor(ka)
Místo: krásné Podbeskydí
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 9473

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?


"Proti bolestem duše jsou jen dva léky: naděje a trpělivost" - Pythagoras

http://www.ticker.7910.org/as1cMbUuM2B0010MjAzZHwwMDAwMjY2N2R8TmFzIHphenJhayBLcnlzdHVmZWsgbWE.gif

Není tady

 

#9 17. 4. 2009 13:04

mala.popelka
Moderátor(ka)
Místo: krásné Podbeskydí
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 9473

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Zaměstnavatel je povinen zabezpečit, aby mladiství byli vyšetřeni lékařem:

a) před vstupem do pracovního poměru a před převedením na jinou práci na dobu delší než jeden měsíc,

b) pravidelně podle potřeby, nejméně však jednou ročně, pokud Ministerstvo zdravotnictví nestanoví pro některý pracovní obor častější lékařská vyšetření.


"Proti bolestem duše jsou jen dva léky: naděje a trpělivost" - Pythagoras

http://www.ticker.7910.org/as1cMbUuM2B0010MjAzZHwwMDAwMjY2N2R8TmFzIHphenJhayBLcnlzdHVmZWsgbWE.gif

Není tady

 

#10 17. 4. 2009 13:19

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Aha, takže prohlídku by měl zaplatit zaměstnavatel? To jsem netušila, že to bude takový komplikovaný. Navíc z odkazu zjišťuju, že může mladistvý dostat jen 80 % minimální mzdy. Hm .....


Iveta X

Není tady

 

#11 19. 4. 2009 8:15

mashanka
Zablokovaný
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5900

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Iveta X napsal(a):

Oto díky, snad jsem správně vyčetla, že dcera by tedy od 15 let mohla být zaměstnaná na 30 hodin týdně. Jen mě mate ta základní školní docházka - ona teď vyjde ze ZŠ a od září nastupuje na střední školu,  o prázdninách je tedy už studentem té budoucí střední školy či je pořád žákem základní školy? Jde o úklid v nemocnici a  prý kvůli dani musí mít i potvrzení od školy. Tedy od jaké?

Do konce školního roku je žákem ZŠ


Kdo chválí, rád by prodal, kdo haní, rád by měl

Není tady

 

#12 19. 4. 2009 20:06

Cirilla
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 1. 2008
Příspěvky: 294

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

.Nejspíš jsem se nahoře nejasně vyjádřila. Základní vzdělání je považováno za ukončené dnem 30.6. Takže o prázdninách už může pracovat na brigádě. Slevu na daň si uplatní tu základní na poplatníka, to je 2070,- Kč měsíčně. Slevu na studium si tyto prázdniny  ještě uplatnit nemůže, protože řádnou studentkou střední školy se stává až 1. září. Potvrzení se vydává na školní rok a ten začíná právě toho 1.9. V dalších letech už může mít i slevu na studium. Myslím, že i s tou základní slevou žádnou daň z příjmu platit nebude, u tak mladé dívčiny nepředpokládám tak vysoký příjem, že by z něj měla daň vyšší než 2070,-.

Není tady

 

#13 20. 4. 2009 8:47

Nedoma
♥♥♥♥♥--
Místo: Brno
Registrovaný: 23. 4. 2008
Příspěvky: 940

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Hm a to povinná školní docházka = základní? Za mých mladých let (jjej) to bylo 10 let, čili 8 let ZŠ + 2 roky SŠ. Možná je to teď jinak.

Není tady

 

#14 20. 4. 2009 8:49

Jája
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 10163

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

trošku odbočim -  jak je to pak s přídavkama na dítě a ostatníma dávkama? Je příjem dítěte z brigády započítávám do příjmu rodiny?


Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Jediné hranice, které nás mohou nějakým způsobem omezovat, jsou uvnitř nás, uvnitř naší mysli.

Není tady

 

#15 20. 4. 2009 9:03

majkafa
Host

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Cirilla napsal(a):

Jenom malé upozornění. Do 18 let musí smlouvu podepsat i zákonný zástupce a musí mít vstupní lékařskou prohlídku. Ať si určitě podepíše prohlášení k dani, může mít základní slevu na poplatníka(2070,- měsíčně), jen jako deváťák si nemůže uplatnit slevu na studium, protože studentkou se stane až od 1.9.

Smlouvu zákonný zástupce podepsat nemusí. Nikdy jsem svým dětem mezi 15. a 18. rokem smlouvy o provedení práce nepodepisovala. A vstupní lékařská prohlídka je podle toho, o jakou brigádu se jedná. Studentem je pořád, i o prázdninách. Takže slevu na studium může uplatnit také, buď rovnou, nebo v ročním zúčtování, kdyby mělo dítě vyšší základ, než ten, který je daněn srážkovou daní.

 

#16 20. 4. 2009 9:04

majkafa
Host

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Nedoma napsal(a):

Hm a to povinná školní docházka = základní? Za mých mladých let (jjej) to bylo 10 let, čili 8 let ZŠ + 2 roky SŠ. Možná je to teď jinak.

Už je to jinak.

 

#17 20. 4. 2009 9:26

briza3
♥♥♥♥---
Registrovaný: 31. 1. 2006
Příspěvky: 298

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Výše přijmů nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen se nezapočítává do příjmů společně posuzovaných osob  (dávky SSP).

Není tady

 

#18 20. 4. 2009 13:29

Cirilla
♥♥♥♥---
Registrovaný: 3. 1. 2008
Příspěvky: 294

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Soustavná příprava na budoucí povolání je definována v ustanoveních §12 až 15 zákona č.117/1995 Sb. o státní soc.podpoře. Za soustavnou přípravu se nepovažuje též : doba školních prázdnin bezprostředně navazující na ukončení období školního vyučování školního roku v němž dítě dovrší poslední rok povinné školní docházky.
Proto nelze o těchto prázdninách slevu na studium uplatnit.

Není tady

 

#19 20. 4. 2009 13:58

majkafa
Host

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

V těch měsících ne, ale v ročním vyúčtování ano. Protože ta sleva je dle zákona o daních z příjmu roční.

 

#20 22. 4. 2009 11:25

briza3
♥♥♥♥---
Registrovaný: 31. 1. 2006
Příspěvky: 298

Re: Brigáda od 15 nebo 16 let?

Zákon 117/1995 SSP § 16 odst. 2 Za povinnosu školní docházku se   p o v a ž u j e   též odbobí školních prázdnin bezprostředně navazující na ukončení období školního vyučování školního roku, v němž dítě dovrší poslední rok povinné školní docházky.

Není tady

 
NÁŠ TIP:

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2014 FATUM.ms, s.r.o.
Ochrana osobních údajů