Oznámení

30. srpna : Vážení uživatelé, i přes veškerá zatím provedená opatření jsme občas pod palbou robotických účtů. Prosíme tímto o trpělivost, mažeme ihned, jak zjistíme další jejich spamové účty. Děkujeme !

30. srpna : Cukr je dobrý nejen na slazení kávy, aneb tichý zabiják, nebo velmi užitečný pomocník v domácnosti? I když nesladíte, vyzkoušejte těchto 5 tipů!

30.srpna : Upečme si spolu (pra)babiččinu bábovku.

#1 30. 9. 2007 17:52

Fatima
♥♥♥♥♥--

Arabská kuchyně?

Zdravím,

máte rádi arabskou kuchyni? Já hrozně moc, i když to chvíli trvalo, než jsem jí přišla na chuť. Zatím jsem se doma zmohla "jen" na to, uvařit kuskus.
Tady dávám odkaz na stránky s recepty arabské kuchyně http://groups.msn.com/CestaIslamu/vechn … D_Last=157

Není tady

#2 30. 9. 2007 19:21

Ladie
♥♥♥♥♥♥-

Re: Arabská kuchyně?

Kuskus mám taky moc ráda...

Není tady

#3 1. 10. 2007 16:17

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ve stínu Plzeňské věže
Web

Kdysi jsem dělávala šíštavuk, šíškebab a pokoušela se i o tažíny, houmous a baba chanough, ale výsledek byl daleko za tím, co jsem znala, jak to mělo chutnat. Takže zůstávám u restaurací...

Není tady

#4 1. 10. 2007 16:45

Fatima
♥♥♥♥♥--

Ahoj Verano,

jo to znám. Hlavní problém je s ingrediencema, bz správného koření a surovin se to prostě nedá uvěřit tak, aby to chutnalo tak, jak má. Vařit třeba kuskus bez koření ras el hanout je jako vařit guláš bez papriky ;o)
Babaghanough miluju!!! Dneska se už dá koupit v konzervě, ale stejně ten "domácí" je nesrovnatelně lepší.

Pokud si z Prahy, tak vím o dvou obchodech, kde se dají koupit originání suroviny a dokonce i halal maso. Jedno je restaurace - obchod Chez Amis ve Spálené, kde se dá koupit koření, kuskus, tahína a tak a druhý obchod je v Myslíkově ulici, tam mají snad všechno, dokonce i nádobí a prodávají tam i halal maso..

Není tady

#5 1. 10. 2007 16:51

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Web

:-))) Bohužel z Prahy nejsem. Ale i tak tu mám pár možností. Nicméně je pravda, že jsem se během let od svých zájmů (o Blízkovýchodní oblast a Maghrib) odchýlila. Teď  zkouším poznat něco jiného. několik let jsem nejezdila nikam jinam než na BV a najednou jsem zjistila, že už mne to moc neláká. Mám tam spoustu známých, ale už se tam nehrnu. Teď se těším jinam, do Vietnamu....

Ale zpět k vaření - baba chanough v konzervě???? Tak to si snad si seženu! big_smile A zkoušela si někdy tu kavárnu Siwa? Jestli mne paměť neklame, je to někde za Kotvou...

Není tady

#6 1. 10. 2007 17:08

Fatima
♥♥♥♥♥--

No jo, v konzervě. Stačí to dát do misky, přidat trochu olivového oleje, česneku a citrónu a už jen papáš ;o))) Ale teda vedle čerstvého babaghanough to ani neleželo.. když jsem to jedla z té konzervy poprvé, tak mi to teda moc nejelo, ale to jsem nijak nedochucovala, dneska už to kupuju ve velkém. Zdá se mi, že z té konzervy to chutná trochu moc po tahini. Taky mají v konzervě hommos, plněné vinné listy a možná i ten kuskus ;o)))
Siwu tedy neznám ani jsem o tom nikdy neslyšela, ale kousek od Kotvy je Dahab.. což je arabská restaurace. Až pojedeš na výlet do Prahy, určitě si tam zajdi, ve čtvrtky, pátky a soboty tam mají i břišní tanec. A pokud se budeš chtít rozšoupnout, mlžeš si dát menu pro dva za tisícovku, dostaneš spousty mezze a pak obrovskou mísu kuskusu s merquez a masíčkama, je to boží.
Já miluju vše orientální a pak taky Japonsko a Čínu!!

A nemáš nějaké ty receptíky??

Není tady

#7 2. 10. 2007 14:19

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Bohužel už ne, jak říkám, poslední tečkou za mými výlety do této oblasti (cestovatelskou i kulinářskou) bylo vloni Maroko. Jeli jsme sami dva na měsíc a já nějak rozčarovaně zjistila, že už mne to moc neuchvacuje jako dřív. Asi to zní povrchně,a le prostě jsem se ze dne na den přeorientovala na zájem o úplně jinou stranu světa. Ten zájem jsme ještě nerealizovala, cestu máme v plánu teprve v březnu příštího roku, ale už vím, že jsem po těch letech potřebovala změnu. s tou změnou přišla i změna kuchyně :-).
Teď se spíš soustředím na bio-potraviny.

Fatimo, ty k tomu máš ale taky blízko, co? :-) Jak jsi se k tomu dostala?

Není tady

#8 2. 10. 2007 14:47

Fatima
♥♥♥♥♥--

Ach můj Bože, Maroko, na měsíc.... záááávidím, tak strašně moc záááávidííííím gloria
Já miluju vše arabské a orientální už od odětství, byla jsem asi jediná desetiletá holčička v knihovně, která si půjčovala průvodce Japonskem a podobně lol
Někdy v pěti letech jsem viděla v televizi pořad o orientální tanečnici a Egyptě a pochopila jsem, že jsem se narodila na špatné straně zeměkoule wink
Miluju to od dětství, nevím proč... nakonec jsem si k zájmu o to vše "pořídila" přítele z Alžíru lol a teď ho v jednom kuse přemlouvám, ať se tam jedeme podívat.. tedy už ho přemlouvám tři roky a snad se to už začíná trochu rýsovat.
Hrozně bych chtěla cestovat, ale nejsou finance a hlavně partnera to zdaleka neláká jako mně a moje lenost zatím vítězí nad snahou "přemlouvat", ale snad se mi to v blízké budoucnosti splní, alespoň s Alžírem a Marokem a jednoho dne s Japonskem a Čínou.
Zrovna jsem poněkolikáte dočetla knížku Mužům vstup zakázán od české spisovatelky, která pobyla nějaký čas v Jordánsku a píše o životě tam atd. Kdyby to šlo, tak bych do té knížky nejraději vlezla a už nevylezla big_smile
Nemáš někde fotky na internetu nebo tak něco??

Není tady

#9 2. 10. 2007 15:28

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Alžírsko je nádherné, před pár lety jysem tam také byla: Ahaggar, Tassili N-Ajjer (lezli jsme nahoru k těm malbám, výstup jako blázen, vedro, ale paráda), 14 dní jsem neviděla sprchu, údolí M'Zabu, Alžír, Tamanrasset (ten se mi asi líbil nejvíc)...
Nějaké fotky mám na www.veranna.com/vavab, ale protože jsem ještě předtím neměla 350D, ale normální analog. zrcadlovku 300, tak tam nejsou fotky z Egypta (tam jsem byla nějaký čas pečená vařená), Sýrie, Libanonu ani Jordánska a ani bohužel z Alžírska :-((( Kdysi jsme o tom dělala i přednášky, ale nějak už není čas...

Tvůj zápal ti tak trochu závidím, já jsme v tom svém došla tak daleko, že jsem se po dokončení jedné školy dala na Blízkovývýchodní studia na jiné škole, ale tam asi nastal ten první moment vystřízlivění a pak už se to vezlo.
Teď to vidím jako obohacení. A jsem ve svých názorech a hodnoceních realističtější.

A proč nejdeš sama, když přítel nechce?

Není tady

#10 2. 10. 2007 15:48

Fatima
♥♥♥♥♥--

Stránky jsou moc krásné, blhopřeji k nedávnému vstupu do stavu manželského - vaše svatební oznámení je to nejúžasnější, jaké jsem kdy viděla tummenupp lol
Proč nejedu sama? Nevím, asi si to nějak neumím představti - jet sama - ale možná mi nic jiného nezbyde. Předpokládám,k že u tebe to cestování je více než jen koníček, ne? Pokud jsi tedy nedědila po strýčku z Ameriky wink
Nic, jdu dále obdivovat ty vaše fotečky. A zápal ,to jo, ten já mám, to je zatím ale vše lol

Není tady

#11 2. 10. 2007 16:08

Veranna
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Máš pravdu, jeden čas jsem jezdila jako průvodkyně, ale popravdě: už bych to nedělala zanic. Když si představím tu odpovědnost za lidi..., navíc to byly poznávačky, takže nic nebylo jistýho dopředu. Neseženeš na místě lístky na noční vlak? Smůla, ale celý zájezd na tom závisí... Telefonicky jsem každý den volala do turist. hotelů podél trasy, jestli fakt platí to ubytování, a stejnak, přijedeme a ejhle: 2 pokoje jsou plný... Anebo problém: vysvětlit zhýčkaným lidem, že turistický hotel asi sotva bude mít koupelny na pokojích, že nemůžou čekat ručníky atd. U některých lidí byl i problém vzít si na takovou cestu baťoh a táhli kufry! Ačkoliv v propozicích zájezdu jasně bylo uvedeno, že mají mít baťohy, protože se to bude nosit na zádech, jezdit místní dopravou atd...
Naštěstí u drsnějších zájezdů (např. právě Alžírsko) se sešli dobrý lidi  v komorní sestavě (kolem 10 lidí, což je nádherně zvládnutelná skupinka) jsme to celé projeli. No, mám spousty pozitivních a negativních zážitků a důsledek je ten, že už nejezdím ani jako průvodce ani jako klient CK, protože vím, jaké je to pozadí a to si radši budu jezdit na vlastní pěst a nést odpovědnost je za sebe a za své blízké.
Ale pokud budeš chtít, poradím ti soukromě nějaké tipy na CK, na co si dát pozor, atd. A pokud si troufneš vyrazit i sama (já jsme jela bez manžela sama Egypt a hned třetí den jsem se seznámila s dalšími podobnými cestovateli), tak i tak ti mohu být snad  trochu nápomocná.
Jinak te´d už je to cestování jen koníček.
Moc bych ti přála, abys to viděla na vlastní oči, člověku se hodně rozšíří povědomí o této částí světa a spousta názorů se jaksi vykrystalizuje...

Držím palce, aby se ti tvé sny splnily...

Není tady

#12 3. 10. 2007 13:54

Fatima
♥♥♥♥♥--

To teda obdivuji, že jste "jen tak" vyrazili do toho Alžíru. Přítel říkal, že to bohužel pořád není země, kde by se mohli turisti jen tak potulovat zcela bez rizika. Hlavně prý v horách to pořád ještě není úplně bezpečné. Přítel pochází z Kabýlie, Tizi Ouzou a tak.
Sama bych si troufla tak maximálně do španělska, válet se na pláži a podobně ;o))

Není tady

#13 3. 10. 2007 15:05

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

Fatima napsal(a):

Zdravím,

máte rádi arabskou kuchyni? Já hrozně moc, i když to chvíli trvalo, než jsem jí přišla na chuť. Zatím jsem se doma zmohla "jen" na to, uvařit kuskus.
Tady dávám odkaz na stránky s recepty arabské kuchyně http://groups.msn.com/CestaIslamu/vechn … D_Last=157

Mám. Jordánsky kamoš ma naučil robiť hommos, učiteľka tanca ma trochu zasvätila do kuskusu a berberskej kuchyne a z pracovného pobytu v zahraničí som si doniesla kuchárku vo franine a potom ešte špeciál tajini(tadžini), to je taký berberský eintopf... Niektorý mi nechutil vôbec, ale jeden, čo som trafila na svoje narodky, bol tongue ... 
A môj egyptský ex mi tiež dal nejaké receptíky, skúsim ich vyhrabať, či ich ešte niekde mám...

V 21. storočí je utrpenie povolené, ale už nie povinné.
Brita

Není tady

#14 3. 10. 2007 15:07

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava

A u jedného kebabníka som si kúpila aj hommos, aj fúl v konzerve. Nie je to celkom ono, ale tongue aj tak...

V 21. storočí je utrpenie povolené, ale už nie povinné.
Brita

Není tady

#15 1. 9. 2015 19:42

kulíšek007
♥------

Ahoj, moc to tady teda nežije:) Chtěla bych se vás zeptat, jestli je lepší si kupovat nádobí a i některé suroviny pro arabskou kuchyni spíš v zahraničí nebo tady v tuzemsku:) Kamarádka si nedávno přivezla z Maroka ten hrnec tajine a já přemýšlím, že bych si ho taky pořídila. Zatím jsem na českých eshopech narazila tady na tenhle tajine, ale nevím, jak moc bude kvalitní.  Nemáte ho náhodou doma?   Díky moc:)

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí