Lucka 1 — 28. 1. 2006 21:49

Miluju v restauracich kuřecí masíčko, ale hlavně tu šťavičku, která pod ním je.Už jsem to doma zkoušela několikrát, ale nikdy se mi to nepovedlo, aby to chutnalo tak skvěle jako v hospůdkách.Poraďte mi jak na to.Pa

Verča — 29. 1. 2006 12:29

Lucko, toho NIKDY nedocílíš doma. Prostě na tu "hospodskou" šťávičku musíš chodit do hospody. Ptala jsem se na to  kdysi mojí kamarádky kuchařky v hospodě - měla jsem stejný problém jako Ty a ona mi odpověděla, že to doma prostě nejde, protože v hospodě se vaří ve velkém a mají na to jiné sporáky (větší), velké pánve  atd. Vím od ní, že šťávu pod kuře ředí vývarem z polévky a to z velkého hrnce plného hovězího masa a kostí....
Doma to dělám tak, že šťávu pod kuřetem také zředím vývarem (domácím v malém)a do toho dám hotovou tmavou jíšku Knoor v granulkách, to dá šťávě pěknou barvičku. K tomu do té šťávy kápnu ještě sojovku nebo trošíčku směsi od Maggi : Harmonie chuti nebo vegetu, magi, pepř atd.
http://www.sirmi.ic.cz/smajl/55.gif

lenka.0323 — 29. 1. 2006 19:44

já jsem zase zkusila nakrájet kuřecí prsíčka na hrubší nudličky, osolila a posypala moukou a paprikou a v tom to pořádně obalila, hodila na rozpálený tuk, jak se krásně od sebe odlepily (občas promíchat) a opekly do růžova, přidala jsem na jemno nakrájenou cibuli, nebo porek a zalila zeleninovým nebo slepičím bujonem rozpuštěným ve vařící vodě, pak přidala na nudličky nakrájenou červenou kapii (stačí klidně z poloviny papriky), a jemně dochutit, je to super, můj 6-letý syn se může po tom utlouct. K tomu bramborovou kaši. Jo tu kapii čerstvou, ne sterilovanou.

poblinka — 29. 1. 2006 21:13

Já tady ty prsíčka udělám jak Lenka na pánvičce dám do toho pytlík mražené čínské nebo thajské zeleniny/v létě oběhnu zahrádku a dám cuketu rajčeapod/ a balím to do pity nebo tortil potřených kečupem nebo kari omáčkou.je to skoro jak Z KFC a hlyvně je to rychlé a klukům to moc chutná.

Hanna — 3. 2. 2006 16:57

Kure je nutno okorenit a take nezapominat na cesnek a kmin. Sojova omacka pomaha tez. Kure samo o sobe je nudne maso a potrebuje hodne dochutit. :P

Vlaďka — 6. 2. 2006 8:33

Hanna napsal(a):

Kure je nutno okorenit a take nezapominat na cesnek a kmin. Sojova omacka pomaha tez. Kure samo o sobe je nudne maso a potrebuje hodne dochutit. :P

Poradím jak udělat šťávičku, ale je to dost pracné. Když máme zabijačku, dají se upéct přebytečné kosti, které nechci nechat na obíračku. Musí na nich být trošku masa, ale stačí jen malinko. Upečete je tak, až jsou skoro černé. Fakt hodně. Potom to hodíte do velkého hrnce, přidáte koření - pepř, nové koření, bobkový list. Necháte do tak dvě hodinky vařit. Vyndáte, přecedíte a zahustíte moukou, přidáte magi, prostě dochutíte.Trochu vychladné slijete do sáčků do mrazáku na kostičky, na kuličky. Potom tu zmraženou kostičku přihodíte na pánev k hotovému masu. Fakt dobrý. Mám to od bráchy, který vaří na hospodě a fakt  vaří dobře.

kasi — 10. 2. 2006 21:43

tak si čtu vaše příspěvky a jsou to pro mě dost dobré rady. Miluji kuřecí maso a tak inspiraci ocením.. Vyzkouším i když hospoda je hospoda...:rolleyes:

lada-kuchtík — 12. 2. 2006 9:43

ta štáva se dá udělat i tak. orestovat cibuli do tmava s kmínem,pepřem a sušeným česnekem,podlít vývarem,přidat trochu soj.omáčky a úpořádně provařit až se spojí chutě a tuk je navrchu(glanc),procedit a pak se tím podlívají minutky aba bylo více štávy.

Verča — 14. 2. 2006 14:51

KANADSKÉ  KUŘE

1 kuře, 1/8 šálku tekutého másla, 1 stroužek česneku (možno více) ,citronová šťáva.

Oprané na kousky rozdělěné kuře osolíme, vložíme do pekáče a během pečení potíráme směsí másla, česneku, citronové šťávy a kořeněné omáčky. Pečeme 30-40 minut. Podáváme s dušenou míchanou zeleninou a s bramborovou kaší.
 
Kořeněná omáčka :
1/2 šálku nakrájené cibule, 1 lžička soli, 1 lžíce octa, 1 lžíce cukru, 1 lžíce worcesterové omáčky, 1/2 lžičky chilli, 1/4 lžičky pepře, 1/2 šálku kečupu, 1/4 šálku vody.

Suroviny smícháme a povaříme 15 minut. - omáčky je lepší udělat dvojnásobnou dávku.

http://www.gify.nou.cz/r_jidlo_soubory/36.gif

Mia — 8. 4. 2006 23:24

Vlaďka napsal(a):

Hanna napsal(a):

Kure je nutno okorenit a take nezapominat na cesnek a kmin. Sojova omacka pomaha tez. Kure samo o sobe je nudne maso a potrebuje hodne dochutit. :P

Poradím jak udělat šťávičku, ale je to dost pracné. Když máme zabijačku, dají se upéct přebytečné kosti, které nechci nechat na obíračku. Musí na nich být trošku masa, ale stačí jen malinko. Upečete je tak, až jsou skoro černé. Fakt hodně. Potom to hodíte do velkého hrnce, přidáte koření - pepř, nové koření, bobkový list. Necháte do tak dvě hodinky vařit. Vyndáte, přecedíte a zahustíte moukou, přidáte magi, prostě dochutíte.Trochu vychladné slijete do sáčků do mrazáku na kostičky, na kuličky. Potom tu zmraženou kostičku přihodíte na pánev k hotovému masu. Fakt dobrý. Mám to od bráchy, který vaří na hospodě a fakt  vaří dobře.

Verim ze tvuj bratr je dobry kuchar, ovsem co tam licis ze upecene kosti s trochou masa musi byt az cerne to me chuti nedodava. Chut kureti dodavam cesnekem, cibuli, bylinkami a sojovou omackou ktera sama pusobi jako sul. S pecenim do cerna by asi moje rodina nesouhlasila, to zni spise jak privolavat rakovinu. Varim v prve rade zdrave, bez tuku a spalenin.

Petra28 — 10. 4. 2006 13:16

Pár kuřecích receptů z restaurací:

Kuře
MOTO: Kuře stokrát jinak a pokaždý připálený.

1. Kuře kung-pao
40 dkg kuřecího masa na kostičky, smíchat s jedním vejcem a 1 lžičkou solamylu, osolit a promíchat. Vložit do rozpáleného oleje a osmažit do zlaté barvy. Pak přidáme 5 dkg loupaných arašidů, chilli papričky na malé kousky, zalijeme zálivem ze 2 lžic sojové omáčky, 1 lžíce červeného vína, špetky cukru, soli a glukasolu. Ještě krátce pomícháme.


2. Kuře žiguli
1 kuře, 200g nivy, 2 lžičky drceného rozmarýnu (nebo čerstvý), lžíce křenu nebo krenexu, asi 4 lžíce bílého vína, 1/8 (120g) másla, hlávkový salát na ozdobu.
Kuře rozpůlíme a obalíme ve strouhané nivě. Pokud sýr opadává, tak kuře položíme do pekáče a nivu na něj nasypeme. Pak přidáme rozmarýn a poklademe plátky másla. Lehce podlijeme a v rozehřáté troubě upečeme. Když je kuře hotové vmícháme do šťávy křen a bílé víno a necháme ještě přejít varem. Kuře nesolíme protože dost slanosti získá od nivy. Jednotlivé porce položíme na salátové listy a podáváme s hranolky nebo vařenými bramborami.


3. Kuře Karkulka
Kuře, hladká mouka, mletá sladká paprika, olej, sůl.
Kuře rozporcujeme na docela malé kousky, na talíř nasypeme díl hladké mouky a díl sladké papriky, dobře promícháme. Osolené porcičky kuřete v této směsi obalíme. Do pánve dám dost oleje (nebo použijeme fritovací hrnek), a porce usmažíme.


4. Kuře tahitské
1 kuře, 6 lžic másla, 1,25 dl vermutu, sůl, pepř, lžička rozmarýnu, lžička karí, 2 lžíce worcesteru, tabasco, 2 lžíce sójové omáčky.
Nejprve si připravíme omáčku: máslo rozehřejeme, přidáme vermut, rozmarýn, karí, sójovou i worcestrovou omáčku, pár kapek tabasca. Dobře promícháme a velmi zvolna vaříme asi půl hodiny. Kuře nebo kuřecí porce osolíme a opepříme a pečeme na rožni nebo na mřížce nad dřevěným uhlí. Často potíráme připravenou omáčkou.


5. Kuře floretinské
1 kuře, 1 cibule, 1 mrkev, kousek celeru, bobkový list, šťávu z půlky citrónu, 1,25 dl bílého vína, 1 vejce, hladkou mouku, sůl, pepř, olej na smažení.
Kuře rozdělíme na porce, cibuli nakrájíme nadrobno, mrkev a celer jemně nastrouháme, přidáme k cibuli a zalijeme bílím vínem a citrónovou šťávou a ještě přidáme rozdrobený bobkový list. Do této směsy vložíme porce kuřete a necháme nejlépe přes noc odležet v chladu. Dbáme aby maso bylo směsí dobře pokryto. Před přípravou maso osušíme, obalíme v hladké mouce a rozšlehaném vajíčku, které lehce osolíme a opepříme. V rozehřátém oleji potom všechno osmažíme. Podáváme s bramborem. Nezapomeneme na zeleninový salát.


6. Kuře španělské
1 kuře, 200g šunky nebo šunkového salámu, 2 lžíce másla, 2 lžíce oleje, 4 stroužky česneku, 5 rajčat, pepř, sůl.
Kuře naporcujeme a opečeme ze všech stran na másle. Mezitím v jiném hrnci rozehřejeme olej a osmahneme na něm jemně usekaný česnek. Osmahneme jenom krátce aby česnek nezhořkl a hned přidáme kousíček másla, nakrájená rajčata, osolíme a opepříme a dusíme. Až se šťáva vysmahne, podlijeme horkou vodou nebo vývarem, přidáme nasekanou šunku nebo salám, porce opečeného kuřete a ještě pod pokličkou dodusíme doměkka. Podáváme s brambory.


7. Kuře plněné rýží
Místo tradiční nádivky plníme kuře například houbami nebo ananasem, mrkví, oříšky a podobně. Kuře naplníme rýžovou nádivkou, zašijeme a pečeme nasucho na víčku zapékací misky. Kuře můžeme plnit i bramborami. Syrové brambory osolíme, přidáme bylinky, kmín, lupínky másla, opět naplníme kuře a pečeme na sucho. Ochucenou rýži můžeme také naplnit hlavičky žampionů, upéci a posypat strouhaným sýrem.


8. Kuře mnoha vůní
1 kuře, 200g Olomouckých tvarůžků, 150g libovejší anglické slaniny, palička česneku, 4 jablka, sůl, pepř, sladká paprika, olej.
Kuře zevnitř důkladně vymažeme utřeným česnekem. Dutinu naplníme pokrájenými tvarůžky promíchanými se slaninou a řádně zašijeme. Kuře na povrchu lehce osolíme, položíme ho do pekáče s olejem, obložíme polovinami neloupaných jablek a v troubě upečeme. Podléváme podle potřeby.


9. Kuře alla kachna
Očištěné kuře prosolíme a hodně napěchujeme kysaným zelím. Zašijeme a hodně okmínujeme. Podlijeme vodou a omastíme sádlem nebo olejem (ne máslem) a pečeme. Po upečení vybereme z vnitřku kuřete zelí a dáme je na mísu. Kuře naporcujeme a podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem.


10. Kuře nadívané zelím jako kachna
1 kuře, 250g kvašeného zelí, 1 střední cibule, 100g slaniny, 2,5 dl oleje, 2 stroužky česneku, kmín, sůl, sladká paprika, pepř, nové koření mleté, muškátový oříšek strouhaný, tlučený hřebíček.
Nejdříve připravíme nádivku. Ze zelí vymačkáme část šťávy a ještě drobněji je pokrájíme. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, nadrobno nakrájenou slaninu, kmín, trochu pepře, nové koření, rozmačkaný česnek a nakonec špetku muškátového oříšku a hřebíčku. Hřebíčku nesmí být mnoho, neboť jinak přehluší vůni ostatního koření. Můžeme jej i vynechat. Nádivku dobře promícháme a naplníme jí kuře. Naplněné kuře posolíme a popaprikujeme. Je možné použít i kořenící sůl na pečené kuře. Naplněné kuře položíme na pekáč, podlijeme olejem (pro fajnšmekry lze místo oleje použít odpovídající množství vepřového sádla) a vodou, vydatně posypeme kmínem a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme doměkka. V průběhu pečení kuře přeléváme šťávou a obracíme. Upečené kuře rozpůlíme a vyjmeme z něj zelí. Pak je rozporcujeme, porce vložíme zpět do pekáče a necháme spolu se šťávou ještě krátce péci. Podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem.
Poznámka: Zelí lze podávat nejenom zvlášť, ale můžeme je před závěrečným pečením vložit do pekáče společně s porcemi kuřete. Ty potom ještě více připomínají kachnu, šťáva je však nakyslá a zelí mastnější.


11. Kuře bez tuku
Kuře rozpůlit, osolit, dát na jenské sklo. 1 hodinu neotvírat troubu! Pak potřít máslem a paprikou a ještě chvíli péct.


12. Kuře pod peřinou
1 menší kuře, 3 rohlíky, majoránka, 2 stroužky česneku, mletá paprika, vegeta, olej, cibule, sůl pepř, 2 vajíčka, 500g bůčku, petrželová nať.
Kuře rozporcujeme a vykostíme. Do vymaštěného pekáče vložíme vykostěné porce kuřete (křídla a kosti použijeme na polévku), osolíme a posypeme sladkou mletou paprikou. Na mlýnku pomeleme střídavě bůček, rohlíky a česnek, cibuli. Do vzniklé mleté masy přidáme vegetu, koření, sůl, pepř, majoránku a vajíčko a vše důkladně rukou promícháme. Vzniklou směs poklademe na připravené jednotlivé kuřecí porce (přikrytí peřinou). Na vrch vložíme petrželku. Mírně polijeme olejem a dáme do trouby asi na hodinu péci. Podáváme s bramborovou kaší.


13. Kuře pro mlsné jazýčky
Nachystáme si ruličky - na plátek šunky dáme plátek sýra, na sýr plátek anglické slaniny a stočíme. Těmito ruličkami vyplníme kuře a můžeme je dát i pod kůži kuřete, kterou pak zašijeme. Kuře posolíme a dáme péci do mírně vyhřáté trouby, bez tuku, bez vody. Po 45 min. pečení potřeme rozpuštěným máslem s grilovacím kořením, aby vznikla křupavá kůžička. Doba pečení je podle velikosti kuřete, asi 1,5 hod.


14. Kuře podle Judity
500g kuřecích prsíček, 2 kolečka zavařeného ananasu nebo stejné množství kostiček, 1 dl šťávy z kompotu, sůl, pepř, lžíce sójové omáčky, lžíce oleje, půl lžíce hladké mouky, 1 stroužek česneku.
Kuřecí prsíčka mírně osolíme (dle slanosti sójové omáčky), opepříme, potřeme olejem, a na zbytku oleje opečeme. Přidáme krájený ananas, chvíli dusíme, pak maso vyndáme, a do vypečené šťávy přidáme utřený česnek. Vlijeme mouku rozkvedlanou v ananasové šťávě, zakápneme sójovou omáčkou a povaříem až zhoustne. Jako koření lze přidat rozmarýn. Šťávou přelijeme porce masa a podáváme. Jako příloha je rýže.


15. Pečené kuře v zelenině
2 porce pečeného kuřete, 1 cibule, 2 lžíčky oleje, 50g netučného párku nebo drůbežího salámu, mletá sladká paprika, 300g rajčat, 150g vařeného květáku, 2 sterilované okurky, sůl, sójová omáčka, trocha štávy z pečeného kuřete, petrželka.
Z porcí kuřete odstraníme větší kosti, maso nakrájíme na kousky, párek na tenká kolečka (salám na kostičky), rajčata ponoříme na 10 sekund do vařící vody, oloupáme a nakrájíme na dílky, květák rozebereme na růžičky, okurky nakrájíme na kolečka. Drobně nakrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme mletou papriku, po zpěnení hned vmícháme rajčata a krátce podusíme. Osolíme je, přidáme uzeninu, květák, okurky, sůl, sójovou omáčku, usekanou petrželku a krátce podusíme. Připravené kuře prohřejeme ve štáve od pečení, přidáme je k zelenině a vše ješte krátce podusíme.


16. Pečené kuře s ranou zeleninou
1 kuře, sůl, 150g zeleniny (mrkev, celer, petržel, pórek, kedluben), 2 lžíce oleje, 2 mladé cibulky.
Kuře osolíme. Na oleji zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme pokrájenou zeleninu, podlijeme trochou vody a dusíme do poloměkka. Kuře naplníme zeleninou, zašijeme a pečeme.


17. Nadívané kuře zgödöllö
Pro 4 osoby - 1400g kuře (2 ks), 100g houby, 150g kuřecí játra, 100g máslo, 20g sůl, 3g mletý pepř, 30g petrželka, 4 ks houska, 2 dl mléko, 4 ks vejce, 1g majoránka, 200g slanina, 0,5 dl olej.
Z maďarské kuchyně - Houby omýt a pokrájet na malé kostičky. Podobně nakrájet i husí játra a oboje osmahnout v polovině množství másla. Okořenit solí, mletým pepřem a petrželkou. Housky namočit do mléka. Žloutky smíchat se zbylým máslem, přidat připravenou směs hub s játry a rovněž dobře vymačkané housky. Okořenit solí, pepřem, majoránkou a vše promíchat. Nakonec přimíchat ušlehané bílky. Kuřata omýt a zvenku i zevnitř osolit. Rukou uvolnit kůži směrem od krku a do uvolněné kapsy mezi kůží a masem vměstnat připravenou náplň. Slaninu nakrájet na tenké plátky a obalit jimi prsa kuřete. Takto připravená kuřata položit do pekáčku a s trochou oleje péci v předehřáté troubě asi 160° dozlatova. Propečená kuřata naporcovat a podávat s čerstvě smaženými hranolky a salátem.


18. Nadívané jarní kuře
1 kuře, kuřecí játra, 2 vejce, 3 žemle, 1 lžíce másla, mléko, sůl, muškátový květ, 1 lžička sekané petrželky, 1 lžíce spařených rozsekaných kopřivových listů, olej.
Žemle rozmočíme v mléce, vymačkáme a utřeme s kořením, natěmi, solí, rozehřátým máslem, žloutky a rozsekanými játry. Vmícháme tuhý sníh z bílků. Kuře naplníme nádivkou a zašijeme. Pečeme za občasného podlévání dozlatova.


19. Surinamské kuře v zelí
1 celé vykuchané a očištěné kuře, 500g kysaného zelí, 1 velká cibule, 1 feferonka, 1 červená kapie, čtvrt lžičky mletého zázvoru, 100g slaniny, 2 lžíce oleje, sůl.
Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli a na ni dáme kyselé zelí i s lákem. Kuře naporcujeme, osolíme a dáme zprudka po všech stranách osmahnout na nakrájené a rozškvařené slanině. Přidáme je k zelí, ochutíme nakrájenou feferonkou a zázvorem a společně pod poklicí dusíme do poloměkka. Nakonec doplníme na kostičky nakrájenou očištěnou kapii a dodusíme doměkka. Podle potřeby během dušení podlijeme vodou a zamícháme. Podáváme s rýží uvařenou s několika kousky hřebíčku.


20. Kanadské kuře
Kuře, 2 sklenky vody, 1/8 másla, 1 šálek nakrájené cibule, 1/2 sklenice kečupu, 1 lžíce octa, sůl, pepř, curry, chilli, 1/2 lžičky cukru, 1/2 citronu, 3 stroužky česneku.
Rozporcované kuře osolíme, přidáme sklenku vody a 1/8 másla a dáme péct. Do kastrolku dáme necelý šálek nakrájené cibule, 1/2 sklenice kečupu, sklenici vody, 1 lžíci octa, trochu soli, pepře, curry, chilli, 1/2 lžičky cukru a vše vaříme pod pokličkou asi 10 minut. Po svaření zakápneme šťávou z 1/2 citronu a přidáme 3 stroužky česneku. Touto směsí zalijeme kuře a dáme dopéci. Příloha: bramborová kaše.


21. Katalánské kuře
1 kuře, 100g másla, 200g rajčat, 1 větší cibuli, pár celých pepřů, sůl.
Kuře naporcujeme na menší kousky, osušíme a opečeme na másle. Když už je pěkně do zlatova přidáme na plátky nakrájenou cibuli, pepř, sůl a rajčata která si předem upravíme a to tak, že je přelijeme horkou vodou, sloupneme, vydlabeme semínka a zbylou dužinu nakrájíme a jenom tu přidáme ke kuřecímu masu. Společně pak zvolna dodusíme do měkka. Jako přílohu můžeme dát rýži nebo těstoviny.


22. Toskánské kuře
Kuře, sůl, olej, česnek, lístky šalvěje, bílé víno, rajčata, pepř.
Kuře rozdělené na jednotlivé porce osolíme, necháme odležet. Na oleji opečeme na proužky nakrájený česnek, přidáme nasekané lístky šalvěje, vložíme kuře a opečeme ze všech stran. Zalijeme bílým vínem, přidáme na kousky nakrájená rajčata a dusíme. Ochutíme pepřem, popřípadě dosolíme. Příloha: brambory.


23. Belgické kuře
Kuře, citronová šťáva, celer, pórek, mrkev, bylinky (bobkový list, tymián, petrželka), cibule, hřebíček, víno, pepř, sůl.
Kuře potřeme citronovou šťávou, vložíme do hrnce. Přidáme jemně nastrouhaný celer, kolečka pórku, mrkve, zalijeme vodou, povaříme. Přidáme bylinky, oloupanou cibuli se zapíchaným hřebíčkem, víno, pepř, sůl. Vaříme doměkka. Bylinky odstraníme, kuře vyjmeme, naporcujeme, přelijeme scezeným vývarem. Příloha: zelenina.


24. Francouzské kuře
Kuře, tavený sýr, bylinky ( petrželka, pažitka, řeřicha, estragon ), sůl, pepř, máslo.
Připravíme si pastu z taveného sýra, jemně nakrájených bylinek. Směsí uvnitř potřeme osolené a opepřené kuře. Zvenčí potřeme máslem a pečeme dozlatova. Příloha: brambory.


25. Ruské kuře
1 kuře, 125g másla, 2 cibule, několik stroužků česneku, sůl.
Z Ruské kuchyně - Kuře naporcujeme na ploché díly a lehce osolíme. V širokém kastrole rozpustíme máslo, urovnáme do něj kuře, posypeme je nahrubo nakrájenou cibulí a česnekem. Přiklopíme pokličkou a tu zatížíme závažím a dusíme na prudkém ohni. Přesně za 5 minut opatrně cibuli shrneme, porce obrátíme, cibuli dáme opět na porce, ztížíme a dusíme další 4 minuty. V Čechách používáme "Papinův tlakový hrnec".


26. Indické kuře
Kuře, bílý jogurt, cibule, muškát, skořice, pepř, bobkový list, hřebíček, česnek, paprika (koření), kečup, sůl.
Rozporcované a pokud možno vykostěné kuře naložíme asi na 2 hodiny do rozšlehaného osoleného jogurtu. Pak na pánvi zpěníme cibulku, přidáme trochu muškátu, skořice, pepře, bobkový list a hřebíček. Do toho vložíme kuře i s marinádou a dusíme téměř doměkka. Nakonec přidáme rozetřený česnek, sladkou papriku a kečup. Povaříme a servírujeme. Příloha: rýže.


27. Indické kari kuře
1 kuře, sůl, 1 cibule, 2 stroučky česneku, 1/2 lžičky koriandru, 1 lžička zázvoru, 2 lžičky kari, 1 lžíce kečupu.
Kuře vykostíme, nakrájíme na nudličky, posolíme a opečeme na tuku. Přidáme na jiné pánvi opesmaženou cibuli, třený česnek a koření. Podlejeme 2 dl vody a dusíme. Dochutíme kečupem a worchesterem.


28. Tatranské kuře
Kuře, žampióny, cibule, pórek, vepřová šťáva, sýr eidam, solamyl, olej, sůl, petržel, rajče, bramborákové těsto, anglická slanina.
Kuře vykostíme a bez kůže nakrájíme na drobné kousky, smícháme se solí a solamylem a na opečeme na oleji. Přidáme žampióny, orestujeme, zasypeme drobně pokrájenou cibulí a pórkem a podusíme. Z bramborákového těsta vyrobíme malé bramboráčky. Bramboráčky dáme do zapékací misky (vždy 1 porce po 3 kolečka), posypeme masem, přikryjeme plátkem slaniny, zasypeme sýrem a krátce zapečeme. Podáváme zdobené petrželkou a rajčaty.


29. Indiánské kuře
Kuře, grilovací koření, cibule, jablko, celer, sůl, máslo, brusinkový nebo rybízový kompot.
Kuře potřeme vně i uvnitř grilovacím kořením. Naplníme na osminky nakrájenou cibulí, jablkem a celerem, osolíme, vložíme na pekáč. Rozpustíme máslo a smícháme s grilovacím kořením. Částí podléváme, částí během pečení potíráme. Podáváme s kompotem. Příloha: knedlík, brambory.


30. Tondovo kuře
1 kuře, olej, cibule, mrkev, celer, petržel, sůl, pepř, bobkový list, jalovec, dva malé protlaky, cukr, malý kečup, česnek, provensálské koření.
Noky: 400g hrubé mouky, 2 rovné lžičky soli, 1 dl mléka.
Kuře rozporcujeme, porce osolíme a popepříme. Na dno pekáčku nalijeme trochu oleje, dno pokryjeme na kolečka pokrájenou cibulí, mrkev, petržel, celer. Na zeleninu dáme rozporcované kuře, přidáme lisovaný česnek, okořeníme jalovcem, pár bobkových lístků, malinko pocukrujem. Na to dáme oba malé protlaky, kečup.
Vše zalijeme vodou a zasypeme provensálským kořením. Přiklopíme a dáme péci do trouby. Jako příloha se podávají noky ale může být chleba, těstoviny atd.
Příprava noků: Z výše uvedených surovin vypracujeme těsto husté jako na lívance a nakapeme (nastrouhat) do vařící osolené vody. Vaříme od bodu varu 8 -10 minut.

Jessie — 10. 4. 2006 17:41

Tajemství omáčky na kuře je jednoduché - sama dělám v jedné restauraci. Stačí od dodavatelů (bohužel nevím přesný název, ale pro domácnosti stejně nedodávají) objednat krabici. Trochu prášku hodíte do vody a necháte pár minut probublat a je to. Běžně se také přidává k masu, těsně před tím, než se dodělá - postup je stejný. Jinak podobnou omáčku lze koupit i v obchodě. Myslím, že od Maggi a jmenuje se to štáva ke kuřeti nebo podobně. Bývá většinou vedle polévek